Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #159 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut maestrofree! Asa cum am explicat si in ghid, eu cred ca optim este asa: http://www.consolegames.ro/forum/f63...te/#post243044. Citez:
    In filtrul extern vom gasi (sau vom pune, pentru ca multe din ele vin doar cu anumite medii de filtrare) toate tipurile de medii de filtrare. Acestea vor fi organizate optim in urmatoarea ordine:
    • Prefiltru mecanic (de obicei un burete cu porozitate mare)
    • Inele ceramice sau arcuri de plastic pentru maruntirea mizeriei mari si pentru micsorarea fluxului de apa
    • Bureti cu porozitate mai mica pentru filtrare mecanica
    • Bile, inele sau pietre cu porozitate mare, pentru filtrare biologica
    • Vata de perlon pentru ultimul stadiu de filtrare si captarea mizeriei de mici dimensiuni
    Cu alte cuvinte, pentru filtrul tau ar trebui respectat ghidul Eheim. Nimic special. Trebuie doar sa o iei un pic logic si sa te intrebi de ce ordinea aceasta, si nu vei mai avea vreodata probleme. Pe scurt, in primul pas trebuiesc oprite chestiile mai mari trase de filtru (gen frunze, pietris, nisip, etc.). In pasul doi, trebuiesc "maruntite" lucrurile care totusi trec de prefiltru. Pasul trei (optional) se folosesc bureti cu porozitate mai mica, astfel incat in pasul cu filtrare biologica sa nu mai ajunga mizerii. Si ultimul pas, la fel optional, filtru superfin (vata de perlon de exp.) - dar mare atentie, acesta se va colmata foarte des si foarte repede.
    Attached Images Attached Images eheim-2034-ecco-pro-200.jpg