Tudoran: cele care se introduc in priza sunt de 2 feluri. Fie WiFi Extenders (care de fapt sunt niste mici AP-uri si care sunt aproape useless - e si logic, daca e semnalul prost in zona unde sunt, nu vor ajuta prea mult, mai ales ca majoritatea au niste antene mici, interne... ce sa mai, de obicei sunt niste "jucarii". Eu am testat cel putin 10-15 modele de-a lungul timpului. Sunt mult mai slabe decat solutia cu folosirea unui router ca AP/extender. Daca gasesti varianta care are si LAN, atunci e super OK, doar ca tu ai spus ca nu ai cum sa tragi cablu acolo), fie asa numitele Powerline-uri (cele care fac translatarea pe curent. Aici depinde de reteaua ta electrica, si e cam singura modalitate de extensie "pe fir" fara sa mai tragi alte fire.) - In cazul tau, merge sa incerci cu un D-Link Gigabit COVR-P2502. Uite un filmulet si un link. Eu personal as incerca varianta cu Powerline. Nu vei avea cu siguranta gigabit (e pierdere in retea), dar daca ai peste 500Mbps, poti sa te consideri fericit!



DY2: man, chiar daca ai DSL, asta nu inseamna ca nu poti avea Gigabit in casa. Poti sa mergi linistit pe 50Mbps in exterior, dar calculatoarele tale din retea, sau device-urile tale din retea, sa poata transfera Gigabit intre ele. 280mp pe un singur palier (ai si etaj?) din punctul meu de vedere inseamna fie un router foarte bun pozitionat central, la inaltime mai mare (semnalul WiFi se duce in jos si se reflecta), fie 2 routere pozitionate in capete (as merge pe a doua varianta). Ca idee, eu am mult mai putin (cam 120mp), si fara 2 routere, nu am sanse sa am semnal OK in casa, plus ca ma intereseaza sa am si la exterior conexiune OK. Prin urmare, eu folosesc in capete.

So, AC86U pentru mine a fost solutia cea mai OK, dupa ce am testat aprox. 20 de routere in casa. Mai folosesc un AC68U la etaj (unde am suprafata mai mica). Imi place la nebunie designul acestui model... gandit ca el sa stea in picioare (nu se supraincalzeste), antenele sunt perfect pozitionate si reglabile (nu ca la modelele clasice, unde pentru o pozitionare mai buna, trebuie sa le agati de perete). Da, nu e foarte ieftin... dar nu e ca si cand vei cumpara un router la fiecare 2-3 luni. L-ai luat, l-ai setat, ani de zile il tii acolo si isi face treaba (plus ca e suportat de Merlin pt. custom firmware).

Daca ai buget mai redus, mergi pe AC68U, pe care ar trebui sa-l gasesti la jumatate de pret fata de AC86U. La fel, suportat de Merlin, design asemanator, dar hardware ceva mai slab (256MB RAM vs 512MB RAM, 128MB Flash vs 256MB Flash, AC1900 vs AC2900, USB 2.0 USB 3.1, CPU 1.8Ghz vs 800Mhz - aici s-ar putea sa gresesc, nu mai stiu exact la ce frecventa e AC68U, dar cred ca sub 1Ghz). Oricum putere foarte mare de procesare nu cred ca vei avea nevoie, incat aproape sigur ca server DHCP, firewall, media convertor si toate cele, vei folosi jucaria de la Sky, iar routerul il pui in AP mode.

Oricum, conteaza de la casa la casa. Eu de exp. nici cu cel mai tare router din lume, nu voi putea trece de la parter la etaj. Placa de fier-beton care a fost turnata, cred ca scade semnalul cu 80% la trecerea prin ea. Mai repede ajunge prin reflexie pe scari, decat prin acea placa. So, trebuie sa testezi... diverse pozitionari, sa te asiguri ca nu ai prea multe piedici in calea semnalului (de exp. un perete prin care sunt trase fire de curent). Ai de lucru. Good luck!