Single post: Smartwatches - ceasuri inteligente

  1. #177 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am mai postat de multicel pe-aici, dar dupa achizitia unui Apple Watch 4, am zis sa revin si eu in scena.

    Desi il am de prea putin timp pentru a da un verdict, pe scurt, cateva impresii: ecran + rezolutie de nota 10, fluiditate maxima (practic e un iPhone in miniatura, nu exista pe piata un smartwatch mai fluid si mai rapid), customizari (in special cu ajutorul "complicatiilor"), aplicatii si setari mult peste orice alt smartwatch... dar si problemele clasice. Gen bateria prea slaba (nu cred ca trec de o zi cu el, si asta fara folosit de GPS, workouts fara telefon, sau chestii care sa manance bateria rapid), nu poti seta sa primesti notificari in acelasi timp si pe telefon si pe ceas, nu exista suport pentru third party custom watchfaces (aveti grija, toate aplicatiile de asa numite custom watchfaces de fapt nu fac altceva decat sa puna ca wallpaper un gif animat or something)...

    Daca ai iPhone oricum nu exista smartwatch mai bun. Toti ceilalti folosesc "dumbed down versions" la aplicatiile pentru iOS (culmea, indiferent daca sunt cu Tizen, LiteOS sau orice altceva in afara de Wear OS-ul lui Google). Pretul e clar prea mare, dar daca esti ca mine care vrei un ecran mai maricel la smartwatch, te uiti la Apple Watch-urile din urma si ti se par niste "piticanii". Eu am mai cochetat cu Apple Watch 3, si am renuntat pt. ca mi se parea prea mic, prea putin spatiu folosibil. Seria 4 e deja altceva... in special cea de 44mm.

    Nu pot sa spun ca sunt un expert in ale ceasurilor... momentan nu detin decat niste smartband-uri gen Xiaomi Mi Band 3 si Huawei Honor Band iar la smartwatches am un Xiaomi Amazfit Bip, Xiaomi Amazfit Pace, Huawei Watch GT si Apple Watch Series 4. Daca ar fi sa fac o combinatie de smartwatch perfect, ar fi asa:

    + lifetime-ul bateriei de pe Amazfit Bip (jucaria asta tine chiar si mai mult de o luna, si asta cu Screen Always On!)
    + designul minimalist, rotund cu ceramica al lui Amazfit Pace (mi se pare ca arata incredibil de bine in orice tinuta)
    + pretul si ecranul lui Huawei Watch GT (costa de 2-3x mai putin decat un Apple Watch, iar ecranul este on par cu al sau OLED care are suprafata chiar mai mare)
    + software-ul si fluiditatea lui Apple Watch 4
    + custom watchfaces de la Samsung Gear sau alte device-uri cu Wear OS

    Din pacate, asa ceva nu exista!

    P.S. Scuzati praful de pe jucariile mele. Asa e cu wearables, la țară!
    Attached Images Attached Images img_2959_monky_smartwatches.jpg