keanustar: eu pe un AC86U tin o firma cu 30-40 de calculatoare, fiecare cu mobilul sau, plus guests... n-am vazut sa fie atinsa o limita. Dar oricum, becuri pe WiFi? De ce nu ceva cu Zigbee (gen Philips Hue) sau Z-Wave (Fibaro)? Au propriul lor canal (nu interfereaza cu 2.4Ghz sau 5Ghz), nu consuma banda si cel mai frumos, sunt de tip mesh network. Adica fiecare din ele devine repetor/extender.

Referitor la AC86U vs AC87U, tin sa spun ca am avut si AC87U, folosit la mine pe birou... mai bine de 6 luni. L-am dat, nu mi s-a parut grozav la WiFi. Plus ca asa cum am spus mai sus, nu-mi place design-ul acela "culcat". Antenele se pozitioneaza foarte prost...

Cat despre user friendly, sincer, nu cred ca exista ceva mai user friendly decat la Asus. As spune chiar, cam prea user friendly (pana pui un firmware Merlin si ai chestii mai avansate).


cristi1910: daca e un extender wifi conectat pe cablu, poti sa-l montezi oriunde vrei. Daca e extender pe WiFi, e o aberatie din start (imparte aceeasi banda pt. primit si trimis).