Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #179 SP
    Admin MonkY's Avatar
    viezure: eu zic sa cauti totusi furtunul acela cu pompita, ieftina si buna. La cel de la Eheim, am un feeling ca va trebui sa tragi... cu gura!

    Referitor la pesti... avand in vedere stadiul in care esti, not good. Din fericire, cory sunt mai rezistenti din fire, chiar daca e posibil sa aiba probleme in timp. Daca tu spui ca acum esti in stadiul in care au crescut nitratii, aici intra in actiune plantele (poti chiar si sa exagerezi cu plantatul, nu strica niciodata, dar pentru inceput ia plante cu crestere extrem de rapida, gen cabomba, care sa ajute sa haleasca nitratii cat mai repede, si sa produca O2). In rest, stai linistit... 3 cory sunt o nimica toata intr-un asemenea acvariu, ar vrea ei sa aiba meritul ca au limpezit acvariul...

    Cu plantele, e discutie muuult prea lunga. Dar ti-as recomanda pentru inceput sa nu pui fertilizant, mai ales in perioada de ciclare. In functie de tipul plantei, vei avea nevoie de o anumita lumina, de fertilizant extra, sau chiar si de CO2 (cu controller de pH). Insa daca vrei sa ramai la nivel de incepator, ia plante cu crestere rapida, fara cerinte speciale. Le mai dai cate un pic de fertilizant extra, si in rest, isi iau din acvariu.

    LaurentiuD: Nu, din pacate oamenii au lasat-o balta, m-au ignorat din toate punctele de vedere. Deh, banii ii aveau luati, ce treaba mai aveau ei? Acvariu... well, cel pe care il aveam la apartament, l-am donat. Mare greseala... daca stiam, il pastram eu. Dar, asta e viata. Sorry, nu pot... nu am cum sa-i recomand pe cei de la Aquadec.
    Attached Images Attached Images multipurpo.jpg