Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #183 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, niciodata combinatia asta, mai ales cand aveam ca sursa apa de la robinet. Apa calda (de fapt fierbinte) mi-ar fi distrus filtrele. Apropos, daca pui apa de la robinet, sper ca o filtrezi inainte. Contine foarte mult clor (si alte metale, mizerii, etc.). Dar clorul e cel mai rau pt. acvariu... omoara bacteriile instant. Vezi ca pusesem aici un sistem simplu de filtrare (care e bun si pentru voi, nu doar pentru pesti). Si ieftin, si usor de utilizat.

    Eu am ajuns la asa ceva la casa. Si pot sa va spun ca diferenta este enorma fata de ce se intampla in Bucuresti. Si ca sa exemplific: la bloc, desi filtrarea o pusesem initial doar pe acvariu (schimb la picatura, deci volum extrem de mic de apa), la 2 luni trebuia sa schimb filtrele pentru ca erau NEGRE. Era mâl, pur si simplu. La casa, unde am pus sistemul de filtrare pe tot circuitul (deci volum mult mai mare de apa), nu am mai schimbat filtrele nici dupa un an, pentru ca arata ca noi. Avantaje si dezavantaje - eu vroiam doar sa atrag atentia asupra calitatii apei din Bucuresti, chiar daca Apa Nova se lauda cu niste rezultate extraordinare.
    Attached Images Attached Images img_3252.jpg