Am vorbit la suportul Microsoft Xbox legat de Store-ul din Argentina

Cu greu au recunoscut ca MS a setat un "regional lockout". Nici ei nu stiu daca e permanenta setarea. Dar cel mai probabil este temporara. Din considerente financiare nu pot pastra aceasta limitare mult timp. Asta e parerea mea.

Am intrebat daca au mai setat securitatea asta regionala in trecut, si nu au putut sau vrut sa imi zica. Probabil au mai setat-o in trecut.

De asemenea, nu mi-au spus nici in ce tari au acum setata aceasta restrictie.

Mai mult ca sigur este o setare temporara pe perioada reducerilor, pentru a limita abuzurile. Ramane sa incercam din nou sa cumparam peste cateva zile din aceste locatii.

Aveti mai jos o explicatie a termenului:

"A regional lockout (or region coding) is a class of digital rights management preventing the use of a certain product or service, such as multimedia or a hardware device, outside a certain region or territory. A regional lockout may be enforced through physical means, through technological means such as detecting the user's IP address or using an identifying code, or through unintentional means introduced by devices only supporting certain regional technologies.

A regional lockout may be enforced for several reasons, such as to stagger the release of a certain product,[citation needed] to avoid losing sales to the product's foreign publisher,[1] to maximize the product's impact in a certain region through localization,[1] to hinder grey market imports by enforcing price discrimination,[citation needed] or to prevent users from accessing certain content in their territory because of legal reasons (either due to censorship laws, or because a distributor does not have the rights to certain intellectual property outside their specified region)."