M-am uitat ieri la conferinta lor, la articolul video de la DF si la alte impresii.

Pe langa input-lag care dpmd este cel mai important lucru al gameplay-ului, mai este marea problema bitrate-ului.

Folosesc netflix de mult timp si am vazut mult continut 4k pe el si in comparatie cu un Disc BluRay, calitatea imaginii este josnica.

Majoritatea filmelor/serialelor de pe Netflix ruleaza 4k la un bitrate intre 5.5 - 12 Mbps, majoritatea fiind la 6Mpbs. Ganditi-va ca transmisia pentru 24 cadre a 8.2mpx plus sunet trebuie sa incapa in mai putin de un MB. 8 Mbps = 1 MB/s

Facand o comparatie simpla intre HDMI 2.0 si calitatea NetFlix 4k va iesi urmatorul lucru: 2250 MB/s (18 Gbps) vs 1 MB/s.

Facand o comparatie simpla intre HDMI 2.0 si calitatea Google Stadia 4k va iesi urmatorul lucru: 2250 MB/s (18 Gbps) vs 3.75 MB/s (aprox 30Mpbs).


Nu ai cum sa pacalesti Input-Lag si Video Bitrate-ul, sper sa le iasa proiectul si sa fie multi gameri amatori sau familii care sa se bucure de simplitatea lui insa nu imi doresc sa ii atraga si mai tare pe PS/Xbox/Nintendo in cursa asta stupida a streamingului.