Vorbesti in necunostinta de cauza, nu au legatura unul cu altul, puse unul langa altul sunt diferite la imagine, aceleasi setari, (sony seria 7 vs sony 75). O diferenta importanta este 17ms vs 35ms. Suntem pe un forum de gaming iar acest lucru este probabil cel mai important, nu mi se pare ca ''diferentele sunt foarte mici''.

Inainte sa imi iau actualul TV eram aproape convins ca doresc samsung Nu7100 pt un input lag putin mai bun insa in Game-HDR se vedea execrabil, in modul standard cu procesor de imagine si etc. se vedea mai luminos decat sony, era facut sa iti ia ochii insa cand il treceai in game-mode, erau culorile foarte sterse si luminozitatea mica, indfierent ca le dadeai la maximum sau incercai sa faci altceva.

La partea de Smart sunt multumit de Sony, am Youtube / Netflix si functioneaza perfect. Nu am de gand sa stau sa caut pe google de pe TV si oricum avem console/telefon pt aceasta chestiune.

Mi s-ar parea o alegere foarte proasta ca cineva sa aleaga Samsung 7 in locul Sony 7.

Citind specificatiile pe internet nu vedem altceva decat testele facute in modurile standard unde intervine procesorul de imagine ( + ~100ms input lag ), testele generale nu sunt facute pe Game-Mode. Avand in vedere ca un TV nu il schimbati in fiecare an, merita un research mai amplu. Cand va faceti o lista cu televizoarele dorite, va puteti duce intr-un magazin de genul Media Galaxy la o ora nu foarte aglomerata si sa rugati un consultant sa va aseze cateva TV-uri unul langa altul si le conectati la o consola. Am lucrat in trecut intr-un magazin de genul si inainte de achizitionare am stat cateva ore bune sa testez, consultantii va vor lasa sa faceti testele fara graba.