Man, nu este cu suparare, dar tu trebuie sa intelegi ca omul intreaba de distanta de vizionare. Atat. Nu distanta de vizionare pentru content UHD. Cred ca poti vedea si tu dupa slidere si dupa graficul pus chiar de tine, ca la mixed usage, bate spre (2.4-2.7) 3 metri, nicidecum spre 2. Oamenii nu se uita doar la UHD, nu tot contentul UHD, etc. Sper ca intelegi diferenta. Apoi si in tabel scrie frumusel: Mixed usage : 65" 8.9' (2.69 m), bazat pe unghiul normal de 30 de grade. Unde mai pui si faptul ca unii oameni au probleme de vedere si e clar ca atunci toate aceste recomandari se duc pe fereastra.

Totul tine de cum te acomodezi si cum iti este usor. Nu am mentionat de canapele lipite de perete, desi multi fac asta din lipsa de spatiu. Cred ca mai important este sa folosesti spatiul cu cap atunci cand nu ai din plin, decat sa pui canapeaua pe mijloc si sa o ocolesti mereu cand intri in camera. Daca vrei sa despici firul in patru, zi asa si o facem si pe asta. Daca nu, mergem mai departe.