LaurentiuD: la mine duritatea este atat de mare, incat da afara din scala. Am osmoza inversa, dar am renuntat, pt. ca pe langa costuri foarte mari, era si ineficienta. Astept sa vad, poate apa pe care o vor trage in zona va fi OK. Pana atunci da, stau cu apa plata, bidoane, etc...

vialy: eu am vazut acvariu la bloc si de 1000 de litri. Dar, era pe o suprafata foarte mare, a fost consultat structuristul, facut un suport mai special (cu tampon anti-vibratii pt. cutremure). Eu am avut la bloc acvariu de 550L, insa recunosc ca l-am montat fix pe o placa de beton armat ce facea parte din structura de rezistenta. Cred ca ar fi cel mai bine sa discuti cu un structurist, pentru ca depinde de la bloc la bloc... depinde si de vechime... Acvariul in sine e OK, pentru ca se intinde pe o suprafata destul de mare (1.35m), dar trebuie sa iei in calcul si accesoriile, si standul metalic, si faptul ca te vei urca si tu in acvariu cand il cureti... deci sari usor de 500Kg.

Cat despre filtru... nu conteaza daca are debit mare... poti oricand sa dai mai incet. Iar daca nu vrei asta, atunci poti sa adaugi in circuit inca un sorb, iar la iesire sa extinzi bara aceea astfel incat sa se distribuie apa scoasa pe o lungime mult mai mare. Bafta!