Quote Originally Posted by vialy View Post
Salutare all . Dupa cum am spus si in primul post , nevastamea nu ma lasa sa ma joc asa ca mi-am gasit alte hobby-uri printre care si acvaristica .
Cu alte cuvinte va spun ca am in functiune un acvariu de 54 de litri si de curand " am prins o castana ", nu m-am putut abtine si m-am pricopsit cu un acvariu de 340 de litri (second hand ) cu tot cu stand . Sincer imi este frica sa il umplu de frica sa nu ajung cu el la vecinul de la etajul 2 . Asa ca pentru cei care aveti mini monstri la bloc va intreb daca un acvariu cu sticla de 10mm cu dimensiunile 135x50x50 pus pe un stand metalic si umplut cu toate cele necesare imi pune in pericol plafonul ?
@LaurentiuD - Am cumparat si eu un fluval Fx6 iar acvariul doresc sa il plantez in stil olandez . Sunt curios daca se preteaza acest filtru cu debit mare la acavarii olandeze .
Salut,

FX6 are marele avantaj de a putea regla debitul si de pe inlet (vezi ca la Eheim sau Tetra sau JBL este strict interzis sa umbli la inlet ca omori motorul) Deci te joci cum vrei tu cu el. Un dezavantaj este ca nu vei gasi nici inlet-uri nici outlet-uri de inox/sticle pentru el pentru ca nimeni nu fabrica pentru furtune de 28/31. Cele mai mari sunt pentru 16/22. Daca iti doresti asa ceva trebuie sa-i faci un splitter pe intrare si unul pe iesire si sa folosesti 2 inlet-uri si 2 outlet-uri. Munca multa dar si satisfactia ca circulatia apei in acvariu va fi foarte buna. Schimmer de asemenea nu vei gasi decat pentru furtune de 16/22 asa ca ori folosesti unul independent (dar o sa ai inca un plastic in acvariu) ori faci splitterul de mai sus si pui un schimmer pe unul din inlet-uri. Filtrul e foarte puternic si e gandit pentru acvarii de ciclide nu plantate. Trebuie sa reduci debitul la jumatate. Avantajul este ca apa o sa stea mai mult in filtru unde bacteriile se vor dezvolta mai bine iar NO3 va scade natural. Eu unul personal am scos toti buretii din filtru (nu mai folosesc filtrare mecanica) si am pus doar Sera Siporax (inele ceramice) inclusiv in locul buretilor laterali. Dar am acvariul "imbatranit" si ciclat de un an. Filtrul face fata cu succes si unui acvariu de 500 litri deci daca ai rabdare sa se cicleze si ai pus in el medii biologice multe nu ai de ce sa-l cureti mai devreme de 5-6 luni.