Pfff.. macar de ziceam diferit de el

All jokes aside, pentru unii este evident, pentru cei mai multi nu. Dar asta este si pentru ca statul te vrea prost, de obicei, si nici omul nu vrea sa se urneasca sa iasa din zona de confort si sa mai citeasca una alta, chiar si acum, cand accesul la informatie este mult mai usor (cel putin in teorie).

E ca la crypto, sa nu bagi mai mult decat esti dispus sa pierzi. Cunosc oameni care nu au salariu extrem de mare, dar e decent pentru Romania. Dau 1500-2000 RON lunar pe rata la masina. Ca deh, masina noua, tot ce vrei pe ea (cum ar zice Tataee). Bani cu care ar putea sa faca mult mai mult, de la a pune deoparte la a investi in ceva. Si totul pentru o masina careia ii scade valoarea cu ~ 20 % imediat cum ai pus piciorul in ea si ai iesit din reprezentanta. Sunt atatea cazuri, e OLX-ul plin de oameni care cedeaza leasing-uri la masini scumpe. De ce? Pentru ca au confundat faptul ca au o suma de bani cu adevaratul sens cand vine vorba de a-ti permite un bun. Multi zic, "Am buget 10K pentru o masina, deci imi iau o masina de 10K". Nu se gandesc la intretinere, servisare, consumabile, etc. Si atunci ii loveste realitatea. Si na, nu isi permit piese. Se duc la serviceuri indoielnice. Pun piese second hand sau low tier. Si apoi o vand, cand isi dau seama ca e prea mult pentru ei.

Dar preferatii mei sunt, probabil, cei cu cele mai noi gadget-uri luate in rate. Nu ca e rau sa iei ceva in rate, doar ca e rau sa il iei atunci cand nu iti aduce mai multe beneficii. Nici macar nu il folosesc la adevaratul potential, doar FB, Insta si muzica pe Youtube, ca nu ar da 5 euro pe stream nici morti. Stii si tu, ce care isi iau an de an iPhone sau altele ca sa fie in trend, desi ei sunt pe cartela si nu au date mobile si se roaga de unul sau altul sa fac hotspot.