Am jucat FIFA prima data in 97, la o sala de calculatoare. Am fost un mare fan de atunci. Nu aveam PC acasa, ai mei nu isi permiteau in acea perioada, dar cand puneam mana pe niste banuti, pe la sala ma gaseai, cu prietenii. Era super distractiv si mi se parea cel mai tare joc pentru ca imita sportul care imi placea. FIFA 99 a fost ceva absolut incredibil pentru mine, apogeul, ca sa zic asa. Jucam cu Inter sa alerg cu Ronaldo si sa sutez tare de la distanta, desi intrau greu suturile de genul pe vremea aia. 2002 a fost un alt an foarte bun pentru ei, grafic vorbind mi se parea chiar bun. Apoi a aparut 2003, cand au facut acele schimbari masive. Cand il vedeam pe Beckham, ziceam ca ma uit la TV. Nemaipomenit. Apoi au urmat multi ani cu schimbari incrementale de la titlu la titlu, fara sa iasa mult in evidenta. Odata cu FIFA 11 folosind acelasi engine ca pe console, jocul a inceput sa capete si mai multa popularitate. Apoi, in FIFA 12, au bagat ca partea integrata Ultimate Team, si de acolo totul a inceput sa zboare pentru aceasta vacuta de facut bani.

Am zis toate astea ca sa zic altceva. Imi pare rau de ce a ajuns joculetul asta. Nu mai imita sportul preferat. Nici nu cred ca isi mai doreste asta. De ce ai vrea sa te legi la cap daca nu te doare? Gameplay arcade pentru public casual si banul vine indiferent. Carti colorate, Icons, ce sa mai vrei? Ia si niste FIFA street, sa nu mai vorbesti. Baga niste weekly/daily objectives, ce sa mai, vis. Ti-am zis ca l-au bagat pe Drogba ca Icon? Si pe Del Piero! De Career Mode nu se ating, ca poate iau vreo boala.

Din pacate, toate astea nu ascund adevarul despre acest joc. Daca si-ar pierde dreptul exclusiv la toate acele licente (lucru de care m-as bucura, monopolul nu este bun si chiar i-ar determina sa faca o treaba buna fata de concurenta), chiar ar avea un adversar pe piata. Asa, KONAMI ciupeste pe unde poate, si sunt convins ca faza cu Juve le-a picat super prost. Numai EA poate sa transforme toata chestia intr-un feature: Puteti folosi o noua echipa, Piemonte Calcio!111!one. LOL Sigur, e distractiv cu prietenii, local. Caterinca, berica, alea alea. Dar cum au zis baietii mai sus, cand dai de toti prostanii care abuzeaza jocul doar ca sa castige, indiferent cum, parca nu iti mai place asa tare. Asta pentru cei care inca au nervi de online cu UT, ca eu nu mai prestez. Am deja un job, nu mai vreau unul si de weekend.