Presupun ca eu sunt colegul forumist - literally 2 postari mai sus - care zice ca FIFA se indeparteaza de arcade si PES devine usor usor arcade. Mare atentie cand interpretezi ce zice cineva. Macar citeste textul corect.

Din punctul meu de vedere (desigur), FIFA in ultimii ani a inceput sa mai dea deoparte arcade-u si acum poti juca in pase, poti urca fara sa sari linii, doar din joc de pase, ceva mai realist, poti ajunge in situatii 1 la 1, si nu mai e acel ping pong groaznic din trecut, cand ajungeai de la poarta la poarta in 3-5s cu 2 pase si dadeai aceleasi goluri de la aceleasi centrari si foarfece complet ireale.

In schimb, in PES, observ din ce in ce mai mult (joc de 3 ani incoace SI PES dupa ce am facut pauza vreo 5 ani inainte) ca pasele si suturile sunt mai teleghidate (e posibil sa fie cum zice Khufu, faptul ca nivelu de asistenta e pe nu stiu ce treapta. nu am modificat nimic in setari) si ca daca vrei, poti sa joci si in viteza incontinuu (desi aici parca au mai multa stamina toti jucatorii) si tot te poti bucura de joc fara probleme. Hence, devine din ce in ce mai arcade si mai "spectaculos". Pentru ca deh, asta prinde, asta se cere si spre asta se indreapta.
D-aia si faza cu eSports.