Super, ma asteptam la un raspuns plin de aroganta. Sunt placut surprins de modul in care ai argumentat. Acum, sa o luam pe rand:

Spui de Fifa ca devine mai putin arcade prin prisma faptului ca acum se poate construi prin pase si nu mai este neaparat nevoie de “sarit peste linii” cu mingi lungi pentru a reusi ceva. Well, am jucat cateva meciuri de Fifa19 anul trecut (eu fiind jucator inrait de PES de prin 2002) si am reusit sa joc exact cum descrii tu si chiar sa bat jucatori de Fifa in acest mod. Mi se pare o abordare corecta a fotbalului, DAR, din punctul meu de vedere, Arcade-ul nu se defineste prin asta ci prin usurinta cu care ajungi la poarta adversa si prin usurinta cu care poti transforma un meci de fotbal intr-unul de streetball. Lucru care, dupa umila mea parere, Fifa il reuseste cu brio.

Acum, revenind la PES, sunt de acord cu ceea ce ai spus, daca joci FULL-ASSISTED, este Arcade, se simte Arcade in multe privinte. Cu toate astea, lucru pe care multi jucatori care sunt neinitiati in PES, valoarea PES-ului se descopera in monentul in care joci maxim PA1(la pase), in monentul ala, conteaza foarte mult ce faci tu, cum te pozitionezi, taria imprimata pasei.. etc. Pe langa asta, daca vrei cu adevarat sa simti fotbalul, treci pe FULL MANUAL, atat pase cat si suturi. Poate fi frustrant la inceput dar, in momentul in care te obisnuiesti, nu vei mai trece pe alt mod.

In ceea ce priveste pressing-ul continuu cu Sprint sau pur si simplu folosirea continua a Sprintului, este o mare eroare din 2 mari motive:

1. In momentul in care incerci sa joci numai cu Sprint apasat, pierzi mare parte din controlul balonului (ceea ce se intampla si in realitate dealtfel);
2. Jucatorii iti obosesc, intervenind oboseala, pot gresi pase simple si randamentul general scade simtitor. Lucrul asta nu o sa-l simti in meciurile de 2.5 minute/repriza. O sa-l simti in meciurile de 5 min/repriza - minimul recomandat pentru o experienta ok.

Recapituland:
1. PES se joaca pe maxim Passing Assistance 1(PA1);
2. Nu se abuzeaza sub nicio forma de butonul de Sprint
3. Trebuie avuta mare grija in pozitionarea corecta a jucatorilor pe teren, stats-urike chiar conteaza in PES


Sent from my iPhone using Tapatalk