Nu se cearta nimeni. Erau doar opinii si pareri personale. Nu stiu despre ce stire de pe MediaMarkt vorbesti. Da si tu un link aici. Eu am incercat sa animez putin acest topic, ce-i drept, cu o stire de pe Chip.de. Din nefericire nu am salvat linkul.

Asta-i articolul :
https://www.pcgameshardware.de/Plays...-preis-1301588

Iar o traducere cu Google translate, ������

"Într-un sondaj al jurnalului de revistă, respondenții au căzut de acord ce gamă de prețuri ar trebui să fie următoarea Playstation 5.*Părțile interesate acceptă un interval între 400 și 600 de euro.*Costurile de achiziție sunt cruciale pentru succesul pe piață, așa cum a experimentat Sony însăși.



Sursa: Sony

Într-un sondaj al revistei*Chip,*5.700 de utilizatori sunt în prezent solicitați online, cât de mult cred că PS5 ar putea costa.*Dacă merge după acest sondaj, atunci prețul ar trebui să fie între 400 și maximum 600 de euro.*CEO-ul Sony,*Mark Cerny,*tocmai a anunțat că noua consolă va avea un „preț atractiv”, dar ceea ce va fi de fapt nu se știe până în toamna anului 2020, când Playstation 5 va fi de fapt disponibil pe piață.

Prețul de achiziție pentru console este un factor decisiv

Costurile de achiziție sunt decisive pentru succesul de hardware nou pe piață.*Domeniul de aplicare acceptabil este relativ mic.*Pentru a compensa costurile, de exemplu, Sony Playstation 3 a fost lansat la 600 de euro. Împreună cu data de lansare a competiției numită Xbox 360, această consolă a avut întotdeauna un moment greu.*Valul s-a transformat odată cu generația curentă.*Aici, Playstation 4 s-a lansat la 400 de euro și a fost cu 100 de euro mai ieftină decât Xbox One.*Cu toate acestea, anumiți clienți par pregătiți să cheltuiască ceva mai mulți bani pentru mai multă putere.*În cele din urmă, One X și versiunea Pro a PS4 se vând bine.*Astfel, lansarea pe piață a celei mai puternice console Xbox a costat puțin sub 500 de euro.*Aceasta a fost din nou cu 100 de euro mai mult, după cum Sony ceruse lansarea PS4 Pro.


Fiecare generație de console are analize care costă producătorii componentelor și rentabilitatea consolelor.*Practic, se pare că nici Sony, nici Microsoft nu pot lua bani doar prin vânzările de hardware, dacă credeți că rapoartele de vânzări sunt corespunzătoare.*Sony și Microsoft depind de banii câștigați prin vânzarea de jocuri și accesorii.*Doar prin aceste magazine se umple geanta departamentului corespunzător."