Bravo, Monky! Este cu siguranta un efort in plus pe care nu toti sunt dispusi sa il faca. Este atat de simplu sa bagi ceva fast-food, sau semi preparat cand esti pe fuga, cum se intampla in viata multora, doar pentru ca nu vrei sa iti bati capul. Dar, cu timpul, ajungi sa vezi ca toate astea se aduna, organismul tau nu mai reactioneaza la fel ca inainte si te atentioneaza. Cand eram prin liceu-facultate, mancam destul de multe porcarii (nu fast food neaparat), la toate orele posibile si nu aveam nimic. Acum, cade greu la stomac Si eu incerc sa fac cam acelasi lucru, 3 mese plus gustari, cica asa e cel mai sanatos.

A fost nevoie de multa autodisciplina, dar merita cu varf si indesat. Am lasat tigarile de asa multi ani, incat as putea sa zic ca nu am fumat vreodata. Sucurile acidulate sau apa minerala la fel. Plata all the way, este atat de buna. Prajeli...nope. Decat sa mananci ceva scaldat in baie de ulei, mai bine iei un piept de pui/curcan sau un somon/pastrav si il pui la gratar. Incerc sa mananc mai putina carne rosie sau procesata. Nici astea nu fac prea mult bine. Legumele sunt foarte importante, daca sunt proaspete si nu congelate, cu atat mai bine. Sparanghel, ciuperci, morcovi, brocoli, zucchini, fasole verde, etc. Fructele nu trebuie sa fie neglijate, banane, mango, ananas, mere si cate si mai cate.

Sunt multe optiuni, trebuie doar sa depui putin efort. Am ajuns si eu sa citesc pe etichete, sa vad una alta, chiar conteaza. (ai dreptate la faza cu zaharul, o luam si noi pe urmele Americanilor cu zahar si porumb in tot). Am si zi speciala de gatit mancare pentru cateva zile, ca e greu cu timpul uneori si cheful sa gatesti in fiecare seara pentru a doua zi. Gratar electric - cea mai buna investitie.