Khufu: merci man. Asa este, cand suntem tineri ne permite organismul. Dar de la o varsta (as spune undeva dupa 30 de ani), incepe sa-si spuna cuvantul toate cele. Desigur, depinde de organismul fiecaruia... desi ar trebui sa fii Iron Man sa rezisti la toate chimicalele si toate "inlocuitoarele de gust" inventate pentru a face mancarea mai ieftina si a produce mai mult.

Sa stii ca partea cu cititul etichetelor e foarte buna. Dar si acolo trebuie sa ai incredere ca producatorul nu a "omis" ceva. Te apuca durerea de cap cand vezi intr-un produs asa zis "bio" gasesti tone de coloranti alimentari. Cel mai bun exemplu, despre care ar trebui sa stie toata lumea: maslinele negre. Nu exista atatia maslini in lume care sa produca atatea masline negre cate gasim noi doar in magazinele din .ro. Multi nu stiu ca majoritatea maslinelor negre sunt de fapt masline verzi colorate. Artificial! E si motivul pt. care le gasiti la 5-8 lei kilogramul, pe cand un kg de masline negre "adevarate" costa 25-30 lei. Asa ca, ocoliti-le! Sau luati verzi.

Referitor la fructele cat mai proaspete si nu congelate... pe deoparte ai dreptate. Dar asta doar daca ai acces la fructe de-abia culese, sau ai tu pomi fructiferi. Altfel, majoritatea fructelor (chiar si de la tarani) sunt stropite cu diverse... cele din supermarket chiar date cu ceara (sa reziste mai mult). Fructele congelate, daca au fost congelate asa cum trebuie (dupa cules, si fara sa fi fost dezghetate vreodata), sunt chiar foarte OK.

La lista de fructe data de tine eu trebuie sa spun pass la banane si mango (au IG mare), dar mere, nuci, capsune, zmeura, afine, mure, coacaze, goji, cirese, pere, piersici, nectarine, grapefruit, caise, mandarine, prune, gutui... it's all good!

Cat despre investitia cu gratarul electric, mai recomand inca doua: 1. aparat de gatit la aburi si 2. oalele acelea care gatesc fara ulei, fara fum... nu mai stiu acum cum se numesc (sunt electrice, se invart, practic prepari prin "innăbușire"). In rest, poti sa faci linistit o omleta pe o tigaie care nu se lipeste (eventual folosesti doar o picatura de ulei).

Multi au impresia ca dieta asta e o chestie pe care trebuie sa o tii pentru ca esti bolnav. Si ca te va opri din a manca tot ce-ti placea. Not true! Eu de exp. am o problema cu painea... mancam o jumatate de paine la o masa. Cand mananc fara, e greu. Well, poti sa ajungi sa-ti faci singur paine (cu masina de paine, folosind faina integrala de diverse)... poti sa iei paine integrala, am gasit la Mega niste lipii de graham (faina integrala), exista Wasa (tot la Mega) integrala...

Nu am gasit inca inlocuitori pentru cartofii prajiti si orez. Hai ca la orez am mai incercat cu linte, quinoa & co... dar la cartofi prajiti, nope. Insa, repet... odata ce organismul intra pe un fagas normal, cate o scapare-doua pe saptamana, nu e foc. Cu conditia sa nu mananci 2Kg de cartofi prajiti... totusi.

Uite, eu urmeaza sa fac o mancare pe care mai toti o iubim, si care sa fie healthy! Si de 10x mai buna decat ce gasim in comert... and that is... PIZZA! Da, vom folosi faina de soia in locul fainii normale (IG 25 vs IG 85), mozarella e OK (sa fie din aceea proaspata, fara sare), legume (ciuperci, ceapa, ardei gras), ceva carne de pui (cel mai probabil fiarta inainte), plus sos de tomate fara adaos-uri, fara zahar (gasiti in comert sau luati rosii si vi le faceti singuri - daca aveti aparat). Am mai facut acum ceva ani si a fost geniala. Desigur, faceti blat subtire, nu exagerati!

O sa mai revin cu idei si solutii alternative pe care le-am gasit. Uite, ca mi-am adus aminte: gasiti gem/magiun in comert, fara pic de zahar adaugat. Contin doar fructul si atat. Din pacate costa mai mult, dar e alta viata!