Greutatea se controleaza hormonal, e un subiect complicat dar in special prin secretia de insulina. Secretia de insulina e influentata de mai multi factori genetici si de alimentatie(carbohidrati, ca sa fiu mai exact). Tot ce putem noi controla e alimentatia. Alimentatia corespunzatoare difera in functie de organismul si stilul de viata al fiecaruia. V-as recomanda sa nu aveti incredere in nicio dieta rigida care are numere fixe, e facuta de cineva care nu a inteles afirmatia de mai inainte si deci nu prea stie despre ce vorbeste.


Mie mi-a mers foarte bine cu intermittent fasting (o zi pe saptamana, in rest 3 mese pe zi fara gustari, zahar cat mai putin spre deloc) si cu keto. Prima varianta mi s-a parut mai usor de tinut, dar cu keto m-am simtit mai bine in permanenta (mai multa energie, rezistenta la efort etc). Pentru keto m-a ajutat mult ca ma pasioneaza sa gatesc, e destul de greu daca nu iti gatesti singur, deoarece sunt foarte putine retete keto safe pe la restaurante / cantine. Am si noroc ca sunt tanar si de 3 luni merg la sala, dar cred ca alimentatia ramane cea mai importanta.