Nu ma pot abtine din a posta.
De cand sunt copil (in alta era), visam ca echipele romanesti sa apara in Fifa.
Visam sa vad Steaua lui Lacatus, apoi Steaua lui Radoi, Ghionea sau Nesu care ne scoteau in strada dupa noaptea magica de la Kiev.
Visam sa vad acel Dinamo cu echipa stelara care l-a dat pe Mutu la Inter, visam sa vad acel CFR care batea Roma pe Olimpico sau Manchesterul lui Rooney pe Old Traford.

Visam sa ii vad pana si pe parlitii mei de pe aleea Primaverii din Constanta, sa apara Vasilica in Fifa, ca merita...juca pentru o echipa cu peste 1000 de meciuri in Liga 1 si aducea la stadion 10/15.000 de suflete.
Banuiesc ca si omologii mei din Arad, Timisoara, Galati, Brasov, Pitesti, Ploiesti, Giulesti, s-o barbieresti... imi impartasesc parerea si durerea.

Dar nu, nu au fost.
In schimb viata, care are un simt al umorului foarte prost, imi da sa vad oficial in Fifa niste mizerii de echipe fara identitate, fara traditie si mai grav, fara suporteri. Niste derivate cu multe litere la prefix, care fac an de an de rusine Romania fiind eliminate din primul tur in europa.

Felicitari Gica, cu stadionul tau construit in campul de porumb si cu ai tai constanti 150 de suporteri, ai ajuns in Fifa, alaturi de comunele din Ilfov!
Felicitari CSSMMS Craiova (care din ele?) pentru stadionul de milioane de euro pe care irositi cu nonsalanta coeficientul Romaniei.
Felicitari si tie, Romanie draga, unica tara din lume care ai reusit prin ale tale mijloace odioase sa distrugi un simbol national, singurul care ti-a adus un trofeu european.

Hai sa irosim si la anul coeficientul de tara din Turul 1, lasa ca trage CFR singura la jug.
Du-te Dica!