Slabut update-ul de anul acesta. De obicei, odata la 2 ani faceau un redesign interesant.

Puteau macar sa-l faca patratos (gen iPhone 4) daca aveau de gand sa pastreze acelasi breton si bezels, dar le-a fost prea lene.
Totodata, puteau trece la USB Type C. Nu mai zic de reverse wireless charging sau de 3D scanning capabilities, care au fost mega speculate pana la conferinta, dar nu s-au materializat.

Si nu inteleg de ce iPhone 11, care are 2 camere, a trebuit totusi sa aibe patratu ala gretos.
Pe principiu asta, iPhone XR de ce nu a pastrat ovalu de la iPhone X, chiar daca avea o singura camera?

Sunt prea multe inconsistente in dezvoltarea si prezentarea produselor din ultimii ani si nu cred ca se indreapta in directia buna, chiar daca sunt ei regi pe filmare la iPhone sau daca nu au competitie pe piata tabletelor cu ipad.

De data asta n-au mai zis ca iPhone 11 are tot LCD, fata de Pro-uri care au AMOLED. Sau ca are aceleasi bezels groase de la XR, fata de alea mai subtiri de la Pro...

Iar denumirea camerelor alea. WTF!?! Cum sa le spui Wide si Ultra Wide, cand in mod clar sunt Normal si Wide? Doar ca sa poti marketa zoom 4x (2x in sus, 2x in jos)?
Destul de penibil...
+ ca acum avem 2 camera bumps. Unu de la patratu ala hidos iar camerele sunt mai ridicate decat patratu ala...

Ah, era sa uit. Si noul feature, care va face 9 poze pentru o imagine mult mai clara/detaliata...inafara faptului ca a avut-o Pixel 1, nu asta facea si HDR-ul? Ok, nu facea 9 poze, dar este cam acelasi lucru.

Si inca o chestie stupida rau de tot. iPhone 11 are glossy back, dar patratul de la camere este mat, in schimb Pro-urile au spatele mat si patratul de la camere este glossy. Why?!?!?!

Sunt mega fanboy Apple si le folosesc toate produsele de care am nevoie, dar prezentarea asta a fost un mega fail din punctul meu de vedere. Tot ce au adus in plus, a fost clasicul 25-30% faster si un Pro in numele telefoanelor care este folosit cu prea mare usurinta si si-a pierdut valoarea de multi ani.