L-am butonat asa, intre picaturi, ieri si azi. Ma bucur ca au rezolvat treaba cu faulturile, este mult mai echilibrat acum. Parca se lasa si avantaj ceva mai bine, desi e inca deficitar la acest capitol. Se fluiera offside si cand nu atingi mingea, ca in fiecare an. Greu cu Konami. Loviturile libere sunt extrem de misto cand le prinzi smecheria. Anul asta este f important acel super cancel. Si inainte era un element pe care nu multi il foloseau, dar iti aducea un avantaj real. Faptul ca poti da cancel pentru a evita magnetizarea fundasului tau de spatele atacantului pe minge lunga este un mare plus, la fel si cand jucatorul iti urmateste automat o minge care se duce in out si iese cu tot cu ea, pierzand posesia. La fel si la deposedari, sau fuga pe un spatiu liber.

Am utilizat patchul de la PESUniverse, totul rezolvat in sub 10 minute. Kits, badges, competitiile interne, Bundesliga full licensed, etc. Arata foarte bine, jos palaria, se vede ca au muncit. Abia astept sa incep o cariera pe undeva dragut, eventual Portugalia.

Am intrat si in myClub, ca aveam niste items waiting si am zis sa vad care-i treaba. Pe langa Ronaldinho (81 Rated ), young Iniesta (loan) si Messi (loan), mi-au picat Cruyff la Legend spin, Chiellini la Partner Club spin, Pique si De Gea la BB spin. Not bad, astia chiar ma vor anul asta Pentru cei care incearca modul asta, jucati neaparat cele 5 meciuri din Online Challenge Cup. Indiferent de rezultate, faceti 50k GP, easy money. Faceti toate obiectivele, luati destul de multe myClub coins pentru contracte sau jucatori featured. Jucati la SIM, farmati pentru GP ca sa aveti cu ce sa luati acei scouts de 5* pentru jucatorii cei mai buni de pe market. O sa iau si cativa romanasi cu potential sa ii facem level maxim.

Au adaugat chestia cu Match Day, ceea ce e dragut, mai anima putin jocul. Meniul este mai aerisit, fata de stilul lor obisnuit. Grafica arata bine, cu mici exceptii (cand se joaca pe seara si unii jucatori se vad mai intunecati). Comentariul este jenant de asemanator cu cel din anii anteriori, nici macar nu mai incearca. Controlul este realist, jucatorul nu este vreun hibrid de Neymar si Messi cu scheme non stop legate intre ele. Cand iti iese un dribbling, este foarte rewarding, mai ales ca este foarte contextual. Ai accelerat prea mult si fara cap? Pierzi mingea. Aici trebuie ceva rabdare, nu doar PACE PACE PACE. Una peste alta, maine am inteles ca e programat update (maintenance) si se va face si update la rostere, sa aduca si ultimele transferuri la zi.

Sunt sigur ca jucand tot mai mult, vor deveni mult mai vizibile si minusurile. Important este sa iasa macar pe 0, daca nu pe plus, fata de anul trecut. Spor la joaca, baieti!

(Acum sa luam si demo-ul de la 20, sa vedem ce mai gasim si acolo)