Nu cred ca a fost vreodata vorba de comentariu in romana...

Am jucat si eu putin zilele astea, F.U.T. si co-op online. Diferentele sunt astronomice intre 19 si 20. Pase, animatii, aparare, suturi, demarcari, portari...nici nu stiu de unde sa incep.

La pase, conteaza enorm pozitia jucatorului in momentul in care are loc schimbul de pase, mai ales daca vrei sa dai repede intre mai multi jucatori. Acum, daca e cu spatele, nu se mai intoarce el automat ca sa dea pasa buna ci in functie de pozitia jucatorului, o da cu talpa intr-o parte, cu calcaiul in spate, samd.

La aparare, trebuie tatonat si intrat doar in momentul perfect, fata de 19 unde, la noroc, nimereai 80% daca intrai random la adversar. Totodata, daca tot schimbi intre jucatori si lasi spatii mari, imediat trece de tine.

La suturi mi se pare cea mai mare modificare. Deja orice sut, daca e simplu, mai ales cand esti 121 cu portaru, este aparat. Trebuie sa dai cu efect, sau sa faci fake shot, sa incerci sa driblezi sau sa muti maneta dreapta la milimetru, ca sa intre fix unde vrei tu. Totul este mult mai precis.
Suturile de la departare intra si mai greu, daca tragi "la noroc" fara sa fie portarul iesit din poarta.

Portarii inchid mai bine unghiul, reactioneaza mult mai bine la suturile de departe iar faptul ca-i poti controla cand esti in situatie de 121 cu un adversar, apasand pe stick dreapta si miscand de el, deja ai un oarecare avantaj fata de lasat singur AI-ul sa te apere.

+ faptul ca-ti poti face o echipa mai mult decat decenta din SBC-uri + cumparand pachete silver si vanzand manual fiecare jucator, deja este un mega plus.
Am un prieten care-l joaca de cand au dat drumu la trial si deja are echipa de minim 1 mil facand doar SBC-uri si vanzand jucatorii silver din pachete.
Efectiv isi cumpara un pachet silver cu 400 si scoate minim 800-1000 pe el. Ieri era cu mine in party cand intr-un pachet i-a cazut un jucator silver pe care a luat 10.000.

Overall, il consider un pas foarte mare fata de 19 si chiar nu inteleg oamenii care spun ca-i acelasi joc.