Quote Originally Posted by MonkY View Post
Deci nu mai suport... cat de prost poate fi gandit acest Windows 10. Cu i9, 64GB RAM, M.2 serios... si am ajuns sa stau 20-30s sa-mi deschida Chrome-ul. Niciodata nu mi s-au deschis xls-urile atat de greu. Si dupa zile intregi de cautari, de luat driver cu driver la puricat, de verificat log-uri and stuff... nu mai stiu ce Dzeu sa-i fac. Deja am ajuns sa ma joc cu timerele, precision clock si alte alea... Iar de instalare de la zero, nici nu se pune problema. Nu am chef sa stau zile intregi sa-mi pun totul la loc. Am facut acum un test, dureaza cam 1s - 1.5s pana apas sa se deschida chrome si sa incarce si google.ro .

P.S. Apropos, chestia cu timerele aiurea, la Windows 7 nu exista, pentru ca acolo Microsoft nu-si bagase coada. Treaba se face cu BCDEDIT (cu drepturi de admin):

bcdedit /set disabledynamictick yes
bcdedit /set useplatformtick yes
bcdedit /set useplatformclock no

Vezi ca sigur este altceva care il ingreuneaza. Eu am de un an jumatate un Laptop cu specificatii ( i7 7700, 8gb, gtx 1050 ) mai slabe decat sistemul tau, Windows 10 si merge foarte rapid. De cand l-am luat are acelasi sistem de operare si totul este full la el cu programe si fisiere insa merge surprinzator de bine.

Am facut acum un test cu Chrome, a durat 1s - 1.5s de cand am apasat sa il deschid si pana s-a deschis cu tot cu google.ro incarcat.