Eu sper sa apara jocuri in 30 fps pe generatia viitoare. Sa fie ca in prezent situatia, jocurile in 4k nativ si cu o grafica foarte buna sa fie in 30fps iar cele cu pretentii grafice mai scazute, in 60fps.

La jocurile competitive sa fie (+)60fps iar cele care sa se bazeze pe poveste si atmosfera, sa ramana in 30fps. Daca 60fps ar fi cheia perfectiunii, s-ar filma si filmele in HFR insa nu se intampla asta, sunt doua domenii cu multe puncte in comun, o data cu cresterea fps-urilor va creste si senzatia de ieftin.The Last of Us mi s-a parut excelent pe PS3, cand l-am jucat pe PS4 era ceva ce nu se lega la 60fps, la fel am mai patit cu unele jocuri care se bazeaza mult pe atmosfera, in acest caz sunt similaritati cu cinematografia.

Am terminat recent Metro Exodus pe X1X, 4k la 30fps. Mi s-a parut superb ca atmosfera, dpmd este clar GOTY anul acesta. Acum doua zile am fost la un amic care are o racheta de PC si am vrut sa vad cum se vede si se simte jocul in 144hz si cu RayTracing. Prima impresia a fost wtf is this s*it?, a fost o impresie de CS 1.6 si desi se simtea totul instant dpdv al controlului, ceva nu se lega deloc.

Cred ca 60fps-144fps sunt perfecte pentru Battlefield, Counter Strike, Call of Duty, Destiny, etc.
Pentru jocurile care se axeaza pe poveste si atmosfera, as merge pe 30fps.