Salutare!
Sunt unul dintre cei care au jucat SGW Contracts si il recomand cu multa caldura fanilor de astfel de jocuri.
Nu am sa fac un review aici, ci am sa punctez doar anumite aspecte legate de joc.
Jocul in sine, nu este foarte lung. Are cinci zone in care se primesc misiuni, insa, in functie de maniera de abordare a modului cum executi misiunile, o singura locatie te poate tine in joc multe ore bune.
Ce mi-a placut mie mult la SGW Contracts, este gameplay-ul foarte accesibil si placut, coroborat cu o grafica satisfacatoare.
Sa fie clar, acest joc nu este Call of Duty. Cine incearca sa-l abordeze intr-o asemenea maniera, nu va avea foarte mari satisfactii. Aici este nevoie de putina strategie, stealth, rabdare si rezultatele vor fi pe masura.
Povestea jocului este simpla si nu este elementul cel mai important din joc. Esti asasin si trebuie sa lichidezi niste personaje negative. Scurt pe doi. Desigur, in fiecare din cele cinci locatii, trebuie, sau pot fi executate o serie de misiuni secundare, care aduc puncte pentru dezvoltarea skilurilor si moneda pentru achizitii de arme si munitie noi.
Jocul are trei nivele de dificultate, ceea ce va multumi pe toata lumea.
AI-ul are momente cand da semne de "slabiciune", in sensul ca uneori nu este foarte clar si rapid in reactii, dar sincer sa fiu, pe mine nu m-a deranjat foarte tare acest lucru.
Sistemul de salvare este insa destul de idiot. Uneori se executa la intervale de cateva secunde, alteori trec minute sau ore si nu se autosalveaza nimic. Nu odata am pierdut progresii importante, dorind sa reiau jocul de la ultima salvare, fie pentru ca am declansat alarma, fie pentru ca am murit cazind sau sarind de la inaltimi prea mari.
Buguri, nu am intalnit decat extrem de putine si minore. De genul unui soldat blocat in mers intr-un anumit punct sau a unor rateuri inexplicabile la tintirea si tragerea cu arma. Insa acestea nu mi-au influentat nici pe departe parerea buna pe care mi-am facut-o despre joc.
Armele sunt diverse si bine individualizate. Fiecare ofera optiuni diferite, de alegere a lunetei, munitiei sau altor accesorii individuale. Culorile de camuflaj le dau un aspect placut.
Arborele de skiluri este diversificat si de asemenea ofera satisfactii pe masura ce acestea sunt achizitionate.
Per ansamblu, am parcurs jocul in totalitate, in cam 15 ore de gameplay efectiv.
L-am achizitionat de la JRC, cu 150 lei parca, plus 20 lei transportul si am primit bonus un rucsacel cu logoul jocului.