Pai tocmai asta-i faza, ca nu te obliga nimeni. Teoretic, daca iei initial Series X, o sa te poti juca "perfect" orice joc de Xbox One si de Series X pana la sfarsitul generatiei.
Daca vor scoate una mai puternica, o sa ai si alte avantaje sau daca, din contra, vor scoate una mai low dpdv hardware si o sa fie mult mai ieftina, o sa ai alte avantaje, dar important este sa ai de unde alege.

Cu siguranta nu vor repeta greseala facuta la Xbox One si vor avea hardware asemanator cu PS5. Mai departe tine doar de software ca sa tina consola in viata toata durata ei.

Eu consider ca sa ai de unde alege e mai bine decat sa nu ai de unde alege. Asa ca, din punctul meu de vedere, 2-3 versiuni a fiecarei console sunt binevenite, cat timp jocurile merg perfect pe base console (cum e la PS4 cu jocurile care merg 1080p cu ~30fps, iar daca vrei mai mult, iei PS4 Pro).

Personal sper sa ma pot abtine sa iau din primul val de console si sa pot astepta a doua revizie la ambele. Dar asta depinde doar de ce launch titles vor avea si cat de tare ma pot abtine sa nu pun mana pe ele day 1

Plus ca daca apar fix in perioada sarbatorilor cand, de obicei, imi iau 2-3 saptamani libere, prefer sa ma joc atunci mai mult si deci sa fac investitia.
Oricum garantia e de 2 ani