povestea mea incepe undeva prin 1994... 5 ani aveam...

La tata la servici erau cateva PC-uri. La varsta aia nu stiam la ce folosesc... dar intr-o buna zi , un bun coleg de-al lui tata mi-a aratat ce stie sa faca minunatia. Primul joc pe care am pus mana a fost Supaplex. Am jucat jocul ala cu atata sete , totate cele 111 nivele . Apoi , de ziua mea in 1995 am primit de la un vecin Nintendo Entertainment System (NES) adus din Germania si 3 jocuri: Tecmo World Wrestling , Soccer si Faxanadu (pe care l-am rejucat de multe ori pe emulatoare) . Din pacate nu se gaseau jocuri pentru NES sau cel putin la concluzia asta am ajuns eu atunci.

A urmat apoi prin 1997 nebunia cu Terminator si alte clone de genu (casete galbeneeee). Aveam la casete de ma ingropam in ele. Ma duceam la Puzdrea with my dad (la 2 statii dupa Piata Presei libere era candva acest en-gros numit Puzdrea... n-am nici o idee daca mai exista) si gaseam muuuulte multe multe jocuri. Ne strangeam in fiecare seara cate 5-6 si ne jucam Goal 3. Chiar daca nu intelegeam nimic din ce scria acolo ca era totul scris in caractere chinezesti sau japoneze sau ce erau (they all look the same to me ) era prea misto. Adica mergeai pe minge, faceai braziliana , te traznea fulgeru daca te prindea in balta si erai pe jos , cand dadeai foarfeca mingea se transforma in foarfeca si taia plasa , altii dadeau sut special si se facea mingea piranha si rupea tot ... era ... de nedescris.

Apoi a venit 1998... care mi-a adus un 486 DX66 cu 4MB Ram si-un monitor Olivetti de 13 inch Aveam Windows 95 pe el Atunci m-am indragostit de Prince of Persia. Jocul de care nu ma voi plictisi niciodata. Luni de zile m-am chinuit sa termin jocul in 60 minute!

In 1999 , 486-le a fost schimbat intr-un AMD K6-2 350 Mhz care avea un hard de 15 gb , 256 ram si o placa video Voodoo2 la 16 MB. La un asa salt... nu mai puteam de fericire! Sincer nu mai stiu exact ce ma jucam pe-atunci... dar stiu ca jucam Carmageddon , Project IGI , si Heroes. Erau la moda "baietii veseli" (cum zicea cineva mai sus) pe vremea aia.

In 2000 am primit si o consola... PSX . Grand Turismo si MediEvil erau la ordinea zilei. Am mai tras cat am putut si eu. Nu l-am modat. Jucam si eu ce primeam de la ai mei , sau ce mai faceam schimb cu colegii.

Din pacate... PSX a fost ultima mea consola. De atunci si pana acum , nu am mai detinut alta consola , dar nu am rupt legatura cu ele , prietenii mei saturandu-se de mine la cat de des ii vizitam.

Si asa am ajuns in anul 2008. Anul in care undeva prin august eram in training pentru noul post ocupat: QA Tester. In noul colectiv , dorinta de a detine o consola a devenit si mai puternica. Apoi am aflat si de comunitatea ConsoleGames.


This is my story... The story that barely begun.