A fost un an decent si in mod clar era loc de mai bine dar cel mai probabil majoritatea dev-ilor se focuseaza pe next gen.

Un top 3 pentru mine anul asta ar fi urmatorul (desi prefer Xbox-ul pentru jocurile multiplatform si multiplayer, am in top niste exclusive Sony si Nintendo) :

1. Days Gone - pentru cine nu intelege de ce ar fi pe primul loc il invit sa citeasca review-ul de aici. Pe scurt, a fost exact ce trebuia, atmosfera, poveste, personaje, acting, grafica, lume, hoardele si overall desi nu este un joc perfect, este un joc facut cu suflet iar asta se simte cand il joci.
2. Death Stranding - pentru un joc diferit, ceva nou, ceva facut cu cap si care reuseste sa te tina prin simplitatea si felul sau twisted, zeci de ore lipit de ecran si cu controller-ul in mana.
3. Luigi's Mansion 3, un joc ce mi-a adus aminte de copilarie, de micile placeri pe care le aveam cu un side scroller nu prea greu dar fun, amuzant, bine facut, bine scris, bine interpretate in care am avut impresia ca sunt intr-un film de Pixar