Pai e clar ca va arata mereu "lux" pe hardware local, in care investesti bani constant.

Ideea ramane ca aici nu trebuie sa investesti bani pentru upgrade hardware...ever. Aici o sa ai un abonament standard in care toate resursele hardware se vor aloca la nevoie. Daca joci Rayman Legends, nu ai nevoie de 2080.

Si la asta se adauga faptul ca nu vei juca mereu pe o canapea la TV si nevoia de asa ceva e tot mai deasa. D-aia a prins si Nintendo Switch atat de bine. D-aia a vandut si Witcher 3 pentru Switch atat de bine (desi este o portare mizerabila pe un hardware mai vechi decat jocul in sine), dar pentru oameni nu conteaza.

Eu m-as multumi cu un 720p stream, chiar si cu 10 euro pe luna, daca as putea sa joc, sa zicem, GTA VI pe telefon/tableta cand sunt la munca sau la coada pe la vreo institutie a statului sau in tren spre undeva, sau, sau, sau...si sa continui de unde am ramas acasa, iar acasa sa continui de unde am ramas in tren.

Faza e ca, repet, nu e pentru mine momentan, pentru ca prefer hardware nou, potent, acasa, prefer sa ma joc pe canapea pe un TV decent. Iar cand merg la buda sau in metrou, sau chiar in pat inainte de culcare, ma pot juca pe switch.

Dar stiu multi oameni care ar fi mega multumiti de asa ceva (fratele meu included) si poate usor usor, daca o sa vedem ca merge asa cum trebuie si artefactele de comprimare sunt tot mai mici/insesizabile in miscare si daca vedem usurinta de intrat/schimbat un joc + multe alte plusuri, iar toate astea vin fara extra cost pt new hardware, atunci...de ce nu?

Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
Dupa ce a fost lansat stadia si a vazut lumea ca jocurile arata ca dracu au venit cu explicatia, ca e treaba developerului sa optimizeze jocul, deci cam de aceea arata prost Destiny 2.
Pai asta e explicatia, nu este o minciuna. Ce voiai sa zica? Ei au hardware si au tehnologie pentru asa ceva. Ar fi culmea sa se ocupe si de optimizare.

Ciudat, la PS/Xbox cand va plangeti de optimizare nu blamati Sony/Microsoft...

Ca fapt divers, eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, spun doar punctul meu de vedere. Nici eu nu sunt "sold", desi in teorie suna foarte bine, dar pana nu va vi suportat oficial in RO ca sa ne putem folosi de servere locale, o sa cred pe cuvant oamenii care chiar il folosesc.