Guys, am o problema cu TV-ul Samsung. Mi-am luat modelu asta 55RU7472 ca TV pentru living (no consoles) strict pentru cablu TV, Netflix/HBO Go si youtube. Totul bine si frumos, am testat uniformitatea, light bleed si toate testele posibile si este chiar peste asteptari (ma asteptam sa fie praf ) si initial am vazut ceva pe netflix/youtube, am pus niste seriale pe stick USB si totul ok, mai putin un serial unde sarea frames si am zis ca-i codat aiurea, asa ca am legat laptopul si l-am vazut fara probleme.

Problema a aparut aseara cand am pus un film de pe laptop (prin HDMI as usual) si devenise enervanta faza cu saritul de frame-uri la camera panning sau cand era ceva miscare mai rapida, asa ca am zis ca poate-i filmu de vina si am incercat altu, dar facea si acolo, asa ca m-am pus sa caut pe net si se pare ca este o problema "normala si cunoscuta" pentru care Samsung desi recunoaste ca exista aceasta problema, lor se pare ca li se pare normal...

Fenomenul se numeste "picture judder" si am tot cautat si am descoperit aici si aici si aici si pana la urma am dezactivat astea de aici:

Digital clean view off
Auto Motion Plus Custom Blur Reduction 0
Judder Reduction 5
LED Clear Motion off
Smart Led off film Mode Off
Colour Space Native
Ce-i aiurea e ca acum nu se mai vede la fel de bine dpdv culori si gradient, lucru pentru care am vrut un alt TV.

Intrebarea este, exista vreo posibilitatea sa pot scapa de asta, fara sa modific ce am modificat acum? E ceva normal?

Sau fac retur si ma uit de un LG?
Ideea ca sunt mega multumit de el pana acum, mai putin de telecomanda si de faza asta...