Pentru mine anul 2019 a fost un an bun cu urmatoarele mentiuni:

Pro:
1. Metro Exodus, Division 2, Gears 5, Call of Duty Modern Warfare, Days Gone si Death Stranding sunt fara indoiala jocuri superbe care m-au tinut cu sufletul la gura atat pre cat si post launch, adevarate motive pentru a fi gamer in 2019.
2. Un mare pas inainte a fost ca, pentru prima oara pe consola, am vazut limba romana atat pe copertile unor jocuri cat si in-game, fie doar si ca subtitrare -> Division 2 si Fifa 20.
3. Din nou o premiera, campionatul romanesc de fotbal, desi aflat intr-o mizerie fara precedent in viata reala, a fost pentru prima oara licentiat si inclus intr-un joc Fifa.

Cons:
1. Ceea ce ar fi putut fi jocul unei generatii ca si potential si proiect/idee in spatele ecranului, Anthem, a fost un fail total dpdv tehnic, fapt ce l-a aruncat in mediocritate si l-a ucis inca de la nastere. Pacat. Sa le fie rusine celor in costume negre, echipa tehnica din spatele jocului nu a meritat toata mizeria.
2. Fara a enumera toate titlurile aici, am simtit parca mai mult ca niciodata ca a fost un an plin de jocuri mediocre lansate parca pe o banda din aceea pe care curg tomatele... jocuri pe care le uiti inca de la lansare... primele care imi vin in mine fiind Far Cry New Dawn si Rage 2...

LE: Inca nu am jucat Devil May Cry 5 si Control, dar din ce am vazut/citit cred ca se vor adauga usor punctului 1 de la sectiunea 'Pro'.