Ce pozitie sa ai prietene cand “toti de sus” sunt vanduti si-si urmaresc doar interesele personale?

Mi-as dori sa mai pot fi si eu asa de obtuz privind realitatea cotidiana, din pacate, sunt construit sa fiu de un realism crancen.

In toata istoria noastra ca natie n-am luat pozitie decat timid si fara rezultate serioase. Ba mai mult, ne-am si tradat toti conducatorii care chiar si-au dorit binele acestui popor. Vrei sa-ti aduc aminte cum a murit MARELE Mihai? Si-ti mai pot da nenumarate exemple.

Ne-am dus dracu’ inca de cand Imperiul Roman a trimis toate scursurile sa colonizeze aceste plaiuri.

“Capul plecat sabia nu taie”, iti spune ceva? Daca nu, iti spun eu, asta este motto-ul poporului roman.

Mi s-a luat sa luam pozitii pe forumuri, pe feisbuc sau prin birturi. Este egal cu 0. Cainii latra, ursul merge si “ilustrii” politicieni ne iau de prosti cu fiecare aparitie la TV.

Ba mai mult de atat, in ultimii ani, au indobitocit tinerele generatii intr-ul hal de nedescris. De ce? Pentru ca pe prost il duci de nas mult mai usor, il transformi intr-un fanatic (vezi distinsul PS4&PS3).

Am ajuns sa-mi fie teama sa mai citesc 3 randuri in mediul online pentru ca la tot pasul dai numai de agramati si analfabeti functionali.

Asta este Romania de dupa 89. Cu comunismul a fost rau, acum, saturati-va de capitalism, unde, daca esti cu “smecherii”, esti bine. Unde, daca esti cinstit mori de foame si de prost.
Tot capitalism inseamna si forta de munca ieftina de afara... samd. Wake up already! Tara asta nu ne mai apartine, suntem datori vanduti pe multe generatii de acum inainte.

Si, revenind... dumneata vrei sa “luam pozitie”... cam tarziu, mult prea tarziu!

Am ajuns sa ne purtam ca niste caini turbati unii cu altii si nimeni nu se intreaba de ce.


Sent from my iPhone using Tapatalk