Salutare,
Titlului ii lipseste in mod intentionat semnul de intrebare de la final. De ce oare?

Eu citeam zilnic IGN Romania pana cand dintr-o data au incetat a mai posta.
Nu citeam ca sa aflu stiri despre gaming neaparat (era si greu, delay-ul cu care se postau anumite stiri {if any} era extrem de mare), ci pentru ca imi mangaia ego-ul meu de gamer din Romania sa citesc stiri 'despre' gaming in limba romana.

Nimic gresit in asta, acelasi lucru se intampla si pe corespondentele IGN din Polonia, Cehia, etc, exista si acolo un delay ca na... se traducea IGN mama.
Bai ale naibii alea prospera, oare chiar asa de prosti sunt toti cehii si toti polonezii de nu stiu limba engleza? Hmm...

Buun, ma obisnuisem cu faptul ca nu se mai posta nimic, pana cand inevitabilul s-a produs, site-ul nu mai exista deloc.
Acum se va intreba lumea, de ce oare? De mult trafic ce avea oare?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Imi permit in urmatoarele randuri sa exprim o parere strict personala, cine vrea sa ridice piatra feel free. Am shield puternic, duc.
Cei care au citit IGN Romania probabil ca mi-au recunoscut tag-ul din commenturile nesfarsite si ulterior satirice prin care incercam sa le semnalez ca ceea ce fac e gresit si va duce la dezastru.
Ei pe de alta parte aveau puterea si butonul... ca de... pazeau o bariera... dadeau delete la postarea mea si gata lumea lor mica si UNIdirectionala mergea mai departe catre catastrofa.

Asa...

1 ------------>

Prima si principala problema cred ca a fost stilul romanesc in care a fost abordata problema in the first place.
De acord, nota 200 pentru initiativa celui care a preluat licenta de la site-ul mama, dar inceputul sfarsitului a fost in momentul in care acea (sau acele) persoana/e a/au decis sa 'angajeze' VOLUNTARI pentru a se ocupa de site.

De ce?

Pentru ca in momentul in care un job este facut strict sub forma de voluntariat (respect pentru Monky care tine acest forum cu bani din buzunarul lui), fara beneficii financiare si fara o anumita conduita de profesionalism si IMPARTIALITATE, intervine factorul de subiectivism si de delasare!!!
Acei domni (tineri, copii inca in facultate?) care se ocupau de articole erau (si o spun din surse 500% sigure) TOTI adeptii conceptului de PC master race.
NICI O PROBLEMA IN ASTA, poti fi si fanul lui Justin Biber atata timp cat asta nu se reflecta in 'jobul' pe care il faci.

Cu o singura exceptie a unui tip care sincer ar fi meritat sa conduca (nu doar sa lucreze la .. -> multumesc Claudiu) IGN USA, toti ceilalti 'scriau' (ca de fapt traduceau) fiecare articol de o maniera care denota ca pe piata exista doar PC si uneori spre rareori, PS4.
Am salvat in arhiva mea cel putin 10 articole in care jocuri multiplatform erau prezentate efectiv pe PC, cu un comentariu in josul paginii ca sunt SI PE PS4, fara nici o mentiune ca ar exista macar platforma Xbox.

Iarasi, poate erau doar 5 cititori acolo care preferau Xbox, poate eram eu singurul. IT SHOULD MAKE NO F DIFFERENCE!!
Ca si formator de opinie pe un site oficial de gaming, ai datoria morala sa iti respecti publicul cititor in egala masura, fie el si in ratio de 500/1.

Sa adaugam aici si faptul ca inclusiv IGN Pakistan a scris un articol de 2 randuri in NOV 2017 cand s-a lansat Xbox One X, iar IGN Romania a ignorat TOTAL acest eveniment recunoscand mai tarziu in comments ca...'mistake, sorry'.
Pe bune? Suntem publicatie de gaming?

Ce credibilitate mai au articolele tale cand 'tu' tratezi totul doar cum iti convine tie personal si scrii articole pe sarite strict la discretia liberului arbitru?

Important e ca erau nelipsite articolele despre nimic unde puteai sa castigi ca premiu niste chipsuri... alea nu lipseau.
Ce conteaza ca primul articol despre Destiny 2 a fost la atentie -> doua saptamani de la lansarea jocului.

Ok, mai departe..

2 ------------>

Sa zicem ca sunt eu un fanboy prost (posibil sa fiu) si ca punctul 1 de mai sus nu conteaza.
As dori sa le cer scuze tuturor care se incadreaza in categoria pe care o voi descrie mai jos, dar ei sunt principalii vinovati pentru disparitia IGN Romania.

De foarte multe ori m-am luat la tranta cu useri pe IGN care cu gura mirosind si plina de piftie spuneau sus si tare, opariti intre picioare fiind, ca.... citez -> 'de ce sunt redirectionat pe mizeria asta de IGN Romania ca eu am tastat IGN.com si vreau sa citesc stirile in engleza si etc....

Voi va dati seama ca omul ala cine o fi fost el a avut o initiativa misto si demna de toata lauda sa aduca un mare brand ca IGN in Romania, sa il localizeze full si sa ne integreze si pe noi, consumatorii de shaorma care in urma cu 5-6 ani nici Playstation nu aveam, in lumea mare a mass mediei de gaming?
Ce a primit in schimb?
=> citez -> 'de ce sunt redirectionat pe mizeria asta de IGN Romania ca eu am tastat IGN.com si vreau sa citesc stirile in engleza si etc....

Cum putea o asemea initiativa (pentru a 100-a oara felicitari initiatorului) sa reziste intr-un asemenea context si intr-o combinatie atat de nociva intre redactori + public?
Cum sa faca trafic... asa ceva?

Nu mai e cazul sa va revoltati dragi prieteni care aveati impresia ca noi astia mai prosti, citeam IGN Romania pentru ca nu stiam engleza

De ce ma mai mir oare cand deja de 6 ani avem Playstation Store oficial in Romania si inca exista >50% din useri cu conturi de US sau UK... pentru ca economisesc 5 dolari/joc, in loc sa sustina ceea ce avem local si sa fie mandri ca in sfarsit avem si noi CEVA de gaming in mod oficial in Romania.
Sa vedem cat oare ii mai pacalim si pe astia de la SONY ca vorba aia, pe PSN profiles suntem aproape la egalitate cu Cipru ca si numar oficial de useri cu conturi de Romania deci...


Imi cer scuze, trebuia spus.
Cine nu e de acord are tot respectul meu pentru ca traim intr-o tara libera (cu arfe de limba engleza ca tot ce-i romanesc e banal deci prost).