Am vazut cateva meciuri cu primele clasate, las cateva impresii personale:
Liverpool e deja campioana, si chiar in mare stil, au aratat o consistenta incredibila. Klopp a avut sustinere multi ani si au format o echipa omogena, rezutultatele sunt geniale. Au sanse mari sa ajunga in UCL extrem de departe. Cred ca in UCL conteaza mai mult norocul decat in liga interna, mai ales in finala. Chiar daca Atletico nu e in forma, Simeone stie mult cum sa joace la rezultat, dar chiar si asa ma astept sa vedem fotbal bun.
Manchester City nu mi se pare ca au prestatii mai slabe fata de sezonul trecut, pur si simplu calitatea lui Liverpool a crescut. Cred ca sunt mai inconsistenti pentru ca nu mai au sanse pentru locul 1. Domina fiecare meci si au super multe ocazii, nu mi se pare tragica situatia lor. In schimb au mai avut ghinion, si sa nu mai zic ca in UCL vor juca cu Real Madrid direct din optimi.
Chelesea cu lotul actual cam atat poate, se bate la locul 4-5, pentru primul sezon al lui Lampard daca se mentine in ritmul asta eu zic ca e nesperat de bine. In UCL s-au calificat cu mari emotii si greseli de arbitraj. Nu a fost o grupa usoara cu Ajax si Valencia dar nici nu au avut granzi. Dar repet, cu situatia actuala e un mare mare plus pentru Lampard. Bayern ma gandesc totusi ca nu va avea probleme.
Favorita mea Arsenal nu mai are nicio speranta la cupe europene. E un sezon compromis. Ma bucur ca a venit Arteta, inca nu au acumulat puncte dar se vede ca mai da sperante de fotbal frumos. Pacar mare ca au niste jucatori tineri incredibili.
Manchester United nici nu stiu de sa zic. Ole nu cred ca e o solutie de termen lung sa aduca gloria ce avea clubul odata.
Despre Mourinho la Spurs cred ca e un lucru fantastic daca are sustinere. Se vede impactul lui imediat. Nu am sustinut in general cluburile lui dar recunosc ca nu exista antrenori sa il depaseasca in valoare in momentul de fata. Totusi va avea bataie grea pentru top 4. In UCL sunt cu un pas in sferturi, acolo vom vedea ce poate sa scoata din echipa.