Eu cred ca MS face acum un pas inspre ce va fi in viitor. Acum daca strategia lor o sa intuiasca viitorul in gaming or nu, nu stiu. PS face un joc de asteptare sa vada ce face MS. Daca lui MS ii iese, cred ca asteptatul asta o sa coste PS pe termen mai lung.

Am observat un trend la console ca atunci cand o companie are succes masiv cu o generatie, o dau in bara cu urmatoarea si apoi trag sa recupereze (ptr ca se culca pe lauri). Vezi PS2 la PS3 la PS4, Vezi XBox 360 la XBox 1. Vezi Wii la Wii U la Switch. PS pare ca se cam complac cu succesul avut cu PS4, nu trag tare. MS fiind patita, trage tare acum. Cred ca XBox X arata acest demers. E o consola buna, dar si un punct de tranzitie. Din pacate ptr MS nu o ajuta exclusivitatile (de aia pe mine nu ma atrage, am PC ptr non exclusivitati)

O alta chestie e ca deja PS4 si XB 1, vb de cele standard, nu mai fac fata noilor jocuri (vedeti de ex Control sau Jedi Order). Probabil si pentru ca jocurile se fac ptr Pro si X. Devs , prin jocurile lor, imping spre o noua generatie.

Dar viitorul, peste cel putin 5 ani, duce spre streaming. Cel putin in zona casual gaming. Si ca la filme, the casuals aduc banii, ptr ca nu au pretentii prea mari. Vor sa aiba fun si sa omoare timpul, calitatea e secundara atata vreme cat nu inhiba experienta. Apoi probabil va deveni streamingul asa bun ca nu ne vom mai plange de lag si calitatea imaginii. Odata ce va fi adoptata de un numar X de utilizatori, apoi restul vor veni si ei. Castigatorii sunt intotdeauna cei care intuiesc din timp noul val. Apple a facut asta cu IPhone si a lasat companii ca Nokia in fumul rotilor lor ptr ca s-au miscat prea incet si prea tarziu.