Depinde unde te duci - intr'un resort turistic, pe una din insule, in grecia continentala - intr'o statiune turistica (de fapt toata grecia este o mare zona turistica ma refer aici la zone strict turistice nu metropole)

Eu cand am fost in afara de plaja/baie in mare am fost la piscina hotelului (cam toate hotelurile care se respecta au asa ceva) si au incercat sa gaseasca vestigii pe care sa le viziteze - fara mare succes (fara ghid si ceva organizat ... nu prea ai sanse pe cont propriu decat daca esti un mare cercetas ceva ... )

Am fost sa vizitez bazarul si shoping ul de rigoare.

Daca pleci cu o agentie iti va oferi aceasta posibilitatea de a efectua excursii - eu am ales sa merg in croaziera insulei care a fost de mare efect in detrimentul serii grecesti unde a fost un colaps total (adica dansuri grecesti/mancare greceasca) dar astea le puteai vedea in restaurante daca stiai unde sa te duci si ce sa comanzi (nu ca ar fi fost vreo mare inginerie)

Pe langa asta cei cu care am fost (am fost cu mai multi prieteni) au inchiriat o masina (de asemeni un colaps - au primit nu stiu ce rabla care abea urca dealu, pentru cei care nu cunosc insulele grecesti sunt in general deluros muntoase ceea ce le confera spectaculozitatea)

In rest - nu am fost la discoteca (nu pentru ca nu m-as fi destrabalat doar pentru ca nu exista in zona, trebuia sa mergi nu stu unde naibi) insa erau baruri din astea "de fite" unde puteai sa dai din cur sau terasele tip loung-chillout, pe astea din urma le-am si ales (alaturi de bauturi fine si coktailuri multe ... pot sa zic ca o combinatie de vis )

In rest - sa-ti cumperi papucei din aia ca sa te feresti de aricii de mare (maxim 10 eu erau) stai linistit nu te incurca la inot, mai ales ca apa are o compozitie salina destul de mare si te tine la suprafata si nu in ultimul rand ... HAVE FUN - lot's of it.