Daca nu este de la calcar, atunci cu siguranta era de la acel nisip. Oricat de mult l-ai spala, va tulbura apa initial (o rezolva filtrul, dar depinde de capacitatea sa - daca aveai un filtru extern mai mare, rezolva mai repede), si e posibil sa o faca atunci cand replantezi sau il cureti. Din pacate, din ce vad eu in poza, e genul de nisip in care nu prea se poate planta (sau se face foarte greu, cu greutati puse la radacina plantelor). Si daca vei lua ancistrusi sau pesti mai mari "de fund", iti vor scoate toate plantele. De obicei se foloseste pietris... nisipul arata mai bine, dar se foloseste mai mult la cel de care am vorbit mai sus, la ciclide africane (unde plantele nu prea sunt). Prin urmare, cred ca vei merge cu plante in pot-uri (in ghivece). Dar, e dragutel daca iti place asa... insa nu este realist. In natura, nu exista ghivece.

Referitor la bacterii, nu stiu in ce localitate stai, dar cred ca nu exista in ziua de azi o localitate unde sa nu se poata livra direct. Poti sa comanzi bacterii ProdiBio direct, online. Iti vin la usa, sunt bine impachetate... sunt in fiole care stau perfect intr-o cutie foarte solida. Eu 90% din ce am in acvariu, e comandat online. Pana si plantele mi le-am luat online... Intr-o perioada luam chiar si pesti (in anumite conditii).

Din lista de pesti, ai grija ca mare parte din ce mi-ai spus tu acolo, sunt vivipari. Adica nasc pui vii. Adica se inmultesc IN DRACI (molly, gupy, xipho in special). Adica vei ajunge sa dai la altii, sau daca nu ai cui, sa-i "arunci". Carasi sub nicio forma. Ei sunt "porcii" acvariilor. Ei mananca ORICE le intra in gura. Inclusiv alti pesti. Inclusiv pietris. Nu vad bine deloc nisipul acela cu carasi. Tetrazonele imi plac la nebunie, dar sunt pesti de grup... si sunt cateodata extrem de activi. Atat de activi incat ii zapacesc pe ceilalti. Si sunt cam "ciupitori".

Eu as zice ca pentru inceput sa mergi pe neoni (sunt multe feluri de neoni), si sa iei grup mare (minim 20-30 de pesti). Sunt mici, nu strica plantele, nu strica aquascape-ul, sunt frumosi, nu fac mizerie. Si nu prea se inmultesc decat in conditii speciale, deci nu ai sanse de suprapopulatie. Pentru partea de jos, iei niste cory (corydoras) care la fel, sunt zeci, sute de feluri. Si foarte simpatici, nu sunt agresivi. Merg perfect cu niste ancistrusi.

Probabil ca am putea discuta luni de zile despre incompatibilitati... de exp. daca tu pui "creveti" sau "racusori", din start nu poti sa pui gurami, beta, scalari, tetrazone, etc. Pentru ca ii vor manca. Cu cory si cu neonii ar putea convietui destul de OK, daca ar fi in numar mare (minim 30 de shrimps - sunt mai curajosi in grup, altfel or sa stea mai tot timpul ascunsi). Trebuie sa te decizi ce fel de acvariu vrei.

Alti pesti care sunt foarte destepti, foarte activi (cand vor), ar fi botia. Dar atentie, vorbim de botia kubotai, yoyo (cei lunguieti, cu diverse pattern-uri pe ei). Pentru ca daca iei botia macrachanthus (botia loach), ai imbulinat-o. Nu degeaba se numesc "vacutele" acvariilor. Pentru ca se fac mari ca niste vacute... ajung la dimensiuni impresionante (chiar si 30cm).

Hope this helps... Ape limpezi!

---------- Post added 17-02-2020 at 18:03 ----------

P.S. Mai bine la pesti alege-ti 2-3 specii care iti plac cel mai mult (stai si urmareste-le comportamentul, desi in pet-shop e cam complicat). Alege-ti o specie de fund (asa numitii "sanitari", care ei saracii sunt numiti asa complet aiurea, nu mananca rahatul altora si nici nu fac curat - pur si simplu sunt pesti de "bottom", mananca pellets si mancare ce ajunge pe fundul acvariului... eventual mananca din algele care se depun pe sticla acvariului sau pe plante). Alege-ti o specie de mijloc (cum sunt neonii, tetrazonele, etc.). Si alege-ti o specie care sa te ajute la controlul algelor (SAE de exp. sunt renumiti pentru asta... sau melci - grija si cu ei pt. ca sunt multe specii care se inmultesc in draci). Si dupa aceea vedem care este compatibilitatea intre speciile alese.

Desi pare mare, un acvariu de 180L este destul de mic... nu exagera cu numarul pestilor. Probabil ai putea sa pui 20-30 de pesti mici (gen neoni), 8-10 pesti mici de fund (gen corydoras), 3-4 ancistrusi, 5-6 melci.