Filosofie
E vreun cunoscator in ale televizoarelor sa ma ajute cu niste informatii, sfaturi, pareri? A venit momentul as imi iau unul si ma simt pierdut cand ma uit pe toate site-urile de comert. Putin context: sunt destul de obsedat de raportul calitate pret cand vine vorba de electronice. Pasionat am fost dintotdeauna, deci mereu mi-am alocat oricat timp a fost necesar pentru a face o alegere buna. Cand mi-am facut primul PC am cautat sa inteleg cum functioneaza fiecare componenta, ce specificatii sunt bune, cu telefonul la fel - am schimbat vreo 5 pana sa ajung la Mi A2 pe care l-am luat cu 800 de lei si care e cam la fel de rapid ca flagship-urile colegilor.

La televizoare am facut acelasi lucru in ultimele zile. Stiu diferenta dintre LED si OLED (vad ca multa lume recomanda un LED direct-lit fata de edge-lit, desi pe niciun site de la noi nu am gasit informatia asta) am calculat dimensiunea TV-ului in functie de distanta pana la canapea, dar de aici m-am lovit de un zid: toate TV-urile au fix aceleasi specificatii. Ca vorbim de un Horizon la 1500 de lei sau de un LG la 3000 de lei, ma uit la specs si sunt efectiv copy-paste: LED, 4K, HDR 10, Dolby, OLED doar peste bugetul meu. Alte balarii gen greutate si consum nu ma intereseaza prea mult.

Intrebarea e cum faci diferenta intre doua televizoare cu preturi complet diferite daca pe hartie sunt toate la fel. Merg in magazin si ii rog sa ma lase sa calibrez 10 modele si sa imi inchida lumina ca sa vad cum ar fi la mine in sufragerie? Nu suna foarte incantator. La telefoane m-am bazat mult pe reviews, dar aproape niciun televizor de pe site-urile mari gen rtings nu exista la noi in tara, absolut nicaieri. Nici treaba asta nu o prea inteleg: firmele fac modele separate pentru Romania, sau cum? Nu am mai intalnit fenomenul asta la alte electronice pe care le cumpar, gen consola, telefon, componente hardware PC.

Gata filosofia
Bugetul e destul de flexibil (sa zicem pana la 2500 de lei) daca intr-adevar merita diferenta de pret, dar nu ma deranjeaza sa iau ceva mai ieftin pentru diagonala intre 55-65 de inchi, mai ales ca nu am sistem de sunet si as pune acolo orice diferenta de bani mi-ar ramane. As vrea sa fie cat mai mare pentru ca am suficient spatiu, dar nu stiu daca pierd mult pe calitatea imaginii fata de unul mai mic in aceiasi bani.

Il voi folosi exclusiv la jocuri si filme bluray redate prin HDMI (fie de pe laptop, fie de pe un player) cu draperiile trase, deci intr-un spatiu relativ intunecat, privit perpendicular pe TV. Nu imi pasa de smart, wifi, netflix, youtube, redare de pe stick, consum, greutate, dimensiunea marginilor de plastic, absolut nimic. Tot ce vreau e sa obtin un raport calitate imagine - dimensiune - pret avantajos.

Am vazut ca Horizon are recenzii bune pe emag, dar nu am reusit sa gasesc nimic despre el pe vreun site international. Oricum, 5 ani garantie imi inspira incredere.