Single post: Problema i5 9600k + Gigabyte Aorus Gaming 5 Wi-FI MBO

  1. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. Man, eu acolo cred ca ai o alta problema. Cu racirea! Ia verifica tu te rog, nu care cumva, cand ai updatat BIOS-ul si s-au resetat toate cele, nu cumva ai scazut turatiile la ventilatoare? Nu mai stiu cum e la Gigabyte (sunt fan Asus), dar ar trebui sa ai profil... iar in caz de overclock (si chiar si fara) seteaza-i pe Turbo sau High Performane (nu Standard sau Silent). Also, verifica nu care cumva sa ti se fi desfacut radiatorul de pe CPU, sau poate s-a dus naibii pasta termica (iti recomand sa o inlocuiesti cu Thermal Grizzly Kryonaut). Sau poate ar fi momentul sa pui o racire mai buna (gen Noctua NH-D15, sau macar NH-D14).

    De ce spun asta? Well, pe langa faptul ca ajungi la 94 grade in stock (iti dai seama ca la overclock se ducea si mai sus), imi dau acum seama ca avem procesoare din aceiasi serie. Doar ca eu am i9 9900K si tu ai i5 9600K. Prin urmare, o sa fac acum un test in aceleasi conditii ca tine (cu AIDA65 si HwINFO), pentru ca e prea mult.

    Later: Here we go. Asa cum am zis, am avut dreptate. La mine sare la maxim 77 grade. Si repet, vorbim de un i9 9900K. Deci acolo ai o problema. Bine, poate mai sunt si altele, dar eu n-as mai face nimic pana nu as rezolva cu racirea.
    Attached Images Attached Images 2020-02-18_104913_cr.png