Ideea e ca piata e suprasaturata de aceleasi telefoane cu acelasi design. Daca va uitati la ultimele generatii, am ajuns sa ne luam de camerele de pe spate, pentru ca pe fata, toate sunt la fel... Mai grav, am ajuns sa comparam ce e mai OK... gaura in ecran, picatura, bretonul, and so on.

Telefoane de genul Z Flip nu vin cu nimic revolutionar, ci doar sunt un pic altfel. Desi, chiar si acest "altfel" a aparut cu vreo 20 de ani in urma. Conceptul a fost OK si acum multi ani, e OK si acum (practic ceva mic care poate fi facut mare - that's what she said). Problema e ca acela de acum 20 de ani, nu se zgaria cu unghia, ca asta de acum. Da, avem specificatii mai bune, dar ce folos? Au ajuns telefoanele astea super scumpe (gen Flip si Fold) sa fie asa, un fel de "consumabile". Se pare ca Samsung a mai furat ceva de la Apple: preturile mari! Si mai rau e ca si Huawei face la fel...

Anyway, imi pare rau pentru cei care isi cumpara asa ceva.

P.S. Fun fact: eram la un client si le instalam noua retea, cu routere de ultima generatie (niste AX-uri). Am mers cu directorul in camera cu maimute, si acolo, ghici ce? Eu pe "porcaria" mea de iFon vedeam reteaua WiFi fara probleme... el cu Fold-ul de 2500 de eurache, nu vedea nimic. De-abia dupa 2-3 minute, i-a aparut si lui o retea, din 3. Si aceea era cea de 2.4Ghz. Cea de 5Ghz si banda separata de WiFi 6, cucu. So, I rest my case.