Mersi, am precizat eu ca nu ma uit la posturi TV de fel deci pica riscul siglelor! Stiu si de chestile alea anti burn in gen pixel refresher!

@Espiritus am vazut mai de mult testul de 1 an al celor de la RTINGS si din cate tin minte unele televizoare au avut ceva burn in. Cele cu CNN ambele, cel cu FIFA a avut si el, cel cu ceva shooter avea da nu groaznic, nu mai stiu ce au mai testat in rest. Pacat ca nu au bagat un TV unde sa varieze continutul, sa zicem 4 ore ceva joc, 4 ore ceva film etc.
Ar fi reflectat mai mult un uz normal caci nu sunt multi care se uita zilnic la CNN sau joaca acelasi joc tot anul.

Ai dreptate cand zici ca conteaza cat il folosesti nu cat de vechi estez eu ma referam asa la un uz normal. M-am uitat acum in service menu la al meu vechi Samsungm din 2013 am adunat 9407 ore pe el, vine o medie de 3.6 ore pe zi. Este ca nu il aprind de loc dar este ca il tin peste 6 orem importanta e media.

Nu stiu ce consola se schimba mai repede de 7 ani, pe cand apare PS5 predecesorul va avea 7 ani. Daca nu mi-ar trebui 4K HDR/Vision/Atmos nu m-as gandii sa-mi schimb TV-ul. Si acum are culori superbe si imagine buna, chiar m-am uitat nu de mult la Maleficient 2 care e un film tare colorat plin de CGI si ma tot minunam si imi laudam televizorul, l-am prins bine si il iubesc!

Deci eu pe OLED doar m-as juca(nu prea is nici cu online, am jucat cam 4 jocuri online si nu nebuneste) si as rula filme Netflix si din alte surse. Si mai nou nici nu ma joc foarte des, este ca am 1-2 jocuri de interes pt mine, joc zilnic pe ele cateva ore(a fost ca am bagat si 8 ore) si apoi nu mai joc cu lunile. Poate daca va apare PS5 cu ceva grafici nebunesti si joace wow mi s-ar aprinde iar interesul si as juca mai mult, cine stie.

Ma uitam zilele trecute la trofee si am vazut cat de mult m-am jucat pe PS3 fata de PS4 si ce titluri misto, parca generatia asta a fost putin mai saraca sau nu am sarit eu dupa toate joacele cum saream la PS3.

Spny parca au picat in cap, flagship-ul lor XH95(nu bag in considerare master series) nu vine cu porturi HDMI 2.1 dar fratele XH90 va avea, ciudat! LG vine echipat bine, apt si future proof, probabil voi lua un CX de 48" daca ma-ti mai calmat cu HUD-urile si burn in!