1. Mai nou exista si locuri la birou destul de bine platite. Clar ca multinationalele straine stiu ca noi nu suntem la fel de muncitori, dar raportul calitate / pret e okay. Fata de unele tari nordice, la ce cost de viata scazut avem, nu mai e asa tragica situatia ca altadata. Sper doar sa se mentina trendul asta, fie prin IT sau alte industrii. La munca grea fizica de jos mai nou vin vietnamezii la noi sau mai stiu eu ce natii.

2. Ai nevoie de ceva dar nici pe departe suma asta. De obicei cand emigrezi cam ai deja ori un contract semnat sau mergi sa semnezi direct.

3. Cu engleza la inceput un an-doi orice angajator nu se supara, mai ales ca in tarile astea cum le numesti civilizate, majoritatea vorbesc fluent.

Troll sau nu, asta e adevarul. Eu nu cred ca in Romania daca ai intentii bune nu ai cum sa nu te descurci. Nu stiu cum era in trecut dar ca absolvent recent eu nu vad nici la mine nici la alti colegi sa nu isi gaseasca loc de munca. Am vazut absolventi de litere, psihologie, filozofie care desi nu lucreaza in domeniu si-au gasit posturi bune, fara pile sau altceva si unii sunt oameni care efectiv nu poti sa zici ca au avut cine stie ce sustinere din partea familiei. Facultatile sunt gratuite, se acorda burse sociale la greu din ce am vazut, poti oricand sa gasesti un job de vara sau part time, eu nu am vazut om care sa vrea sa se realizeze si sa nu reuseasca in Romania.
Si multi care au emigrant sunt cei care au gasit contracte super bune in strainatate pe posturi serioase. Cine nu se descurca aici nu cred ca ii va fi foarte usor nici in strainatate.

PS: Personal eu cred ca noi suferim de rusinea de a munci. De exemplu la moldovenii de peste Prut nu am vazut asta. Am vazut cazuri de copii din familii instarite care munceau vara in constructii ca sa aibe bani de cheltuiala in facultate, nu de nevoie. E o chestie si de educatie, cred ca numai la noi parintii isi tin copiii in puf, in alte tari ii incurajeaza sa fie independenti imediat cum au terminat liceul, indiferent de situatia materiala.

Cei care nu stau sa se vaite gasesc solutii. Am lucrat cot la cot la birou cu ingineri super bine platiti si profesionisti care in studentie au inceput pe santier, sau la Mc / KFC. Altii ca sa faca bani dadeau meditatii la elevi de gimnaziu / liceu, si au invatat sa se descurce. Si nu dupa mult timp au ajuns mai realizati decat altii.