Quote Originally Posted by Espiritus View Post
Circula prin popor aberatia asta cum ca in viata trebuie sa faci ce iti place, si prea multi sunt cei care chiar cred.
Sincer nu mi se pare aberant deloc. Nu mi se pare ca trebuie sa facem doar ce ne place dar si eu si alti colegi am gasit lucruri super interesante in munca. Cred ca sunt o multime de avantaje la multe joburi in afara banilor. In firme mari sincer, la cum sunt organizate, din pacate se intampla rar sa vedem proiecte super atractive, dar nu e exclus. Prima mea lectie invatata la munca e ca oamenii de la birou sunt oamenii cu care iti petreci cel mai mult timp in viata. 8 ore nu suna mult, dar alte 8 ore le dormi si 2 le petreci pe drum. Eu am gasit de multe ori (nu intotdeauna ce'i drept) locuri unde munceam cu placere. Raman pe ideea e ca poti urmari trendul, si sa castigi mai bine decat media, dar daca gasesti ceva sa te pasioneze e cu totul alt nivel de implinire. PS: nu, nu va ganditi ca ma refer la corporate bull**** sau prezentarile alea stupide de work-life balance si sloganuri comuniste de "we grow together", etc.

@memwarrior: Bun, ai motivele tale, dar cand esti intr-o situatie nefavorabila nu poti sa arunci cu degetul la natura, parinti, profesori. Adica poti, dar nu te va ajuta deloc sa iesi din situatie. Si eu am fost bullied si socially awkward, si destul de frustrat la randul meu. Ce m-a ajutat a fost efectiv sa ma linistesc si sa imi dau seama ca nimeni nu e mai grozav decat altul, si ca ceilalti oameni nu au cine stie ce avantaj de la natura si totul tine de atitudine. Nu te mai lua dupa metrici precum notele din scoala, nu indica absolut nimic, nici IQ-ul nu cred ca indica ceva, singura chestie ce conteaza e ce reusesti practic sa faci tu. Daca la un singur lucru esti bun, e un bun inceput sa te descurci in viata.
Legat de comparatia cu tarile europene, cred ca e ceva tipic vestic problema asta de a nu te accepta pe tine insuti. Banuiesc ca fiind inconjurat de oameni in aceeasi situatie te simti mai acceptat. Cred ca cu totii suntem diferiti, normali, anormali, geniali si nesabuiti, dar, mai important e pe parcurs sa ne dam seama de fapt cat de tare ne asemanam cu alti oameni, nu cat de tare ne diferentiem.

Restul colegilor: E trafic pe forum, e bine, dar cred ca impotriva trollilor cea mai buna solutie e sa nu ne activam la ce au scris ei. Ei se hranesc din nervii pe care ii creeaza.