Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Du-te linistit, pentru ca este o tara prietenoasa cu oameni care-ti zambesc pe strada fara motiv, dar sa stii ca nu-ti acorda nimeni un job, nici greu nici usor. Ala se castiga. Treci prin n interviuri si cel mai bun e angajat.

Dar ei in tarile alea nu au rusinea muncii. Stiu oameni de acolo care se mandresc cu un job part time in care spala toalete la un restaurant si au si bani si timp sa stea cu familia.

In romania deja gasesti joburi platite decent, iar volumul de munca nu este prea mare. In Lidl primesti 2500 lei ca sa pui marfa la raft sau sa scanezi produse la casa.

Primul meu job, in 2004, era pe 2.500.000 lei (inca nu se eliminasera 3 zerouri). Dupa care am avansat pe 3.500.000 lei. Din banii astia intretineam o casa si aveam, cumva (nici eu nu stiu cum) sa ies si in club cu prietenii/colegii.
Cand am avansat si am intrat in domeniul bancar pe 500 lei traiam in lux. Chiar luam taxiul noaptea cand plecam de undeva, in loc sa merg pe jos 5-7km.
Dar deja am 16 ani de munca, timp in care am luat-o de 3 ori de la 0 (deh, criza economica m-a atins destul de tare in domeniul bancar) si de fiecare data am inceput de jos ca sa ajung intr-un punct in care sa fiu multumit de mine.

Capu sus si lasa frustrarile. Pune-te pe cautat de munca, orice, iar daca te duce capu, o sa avansezi usor. Incearca sa ramai mereu macar putin peste medie (peste mediocritate ii zic eu) si o sa vezi ca 99% din oameni prefera sa ramana acolo decat sa faca un pas inainte.

Ah, iar pentru femei, incearca sa te angajezi intr-o multinationala (gen HP, Oracle). O sa te saturi


Nu, deci sa nu aud de munca la supermarket, fast-fooduri sau orice tine de industria alimentara.

Nu sunt in stare sa asez 10 lazi cu struguri per minut, nici sa transport 5 carucioare sau sa fac 10 drumuri cu liza la fiecare 10 minute.
Eu nu pot sa alerg mai mult de 2-3 minute si voi imi sugerati locuri de munca fizica care presupune sclavageala pe bani putini.

Am incercat sa ma angajez la call center si pe partea de vanzari si pe suport. Vreo 30 de multinationale m-au respins pana acum.


Vreau altceva.Sunt milioane de joburi in afara de munca de casier/lucrator comercial sau operator telefonic vanzari/suport.

Am facut facultate si masterat la uman.
Aia numai cum imi vad CV-ul mi-l arunca la gunoi ......ca n-au nevoie de umanisti la supermarket.
Si nici eu nu vreau!

Daca ati avea sfaturi bune pentru mine, spuneti-mi cum sa fac sa ma angajez la stat pe specializarea mea, cum sa fac sa impresionez la interviu fara pile, fara nepotisme, fara spaga. Ca de trecut concursul oricine e in stare sa memoreze niste chestii suficient pentru nota 8-9.
Sau cum sa ma specializez pe IT fara sa ma plicitseasca, cum fac sa ma atraga domeniul, cat de mult sa exersez ca sa devin angajabil in IT? Trebuie sa fac Automatica si Calculatoare ori sa cheltui 1000 euro pentru un curs de JAVA/PYTHON ?

Pana la urma, imi plac si jocurile, ar trebui sa ma axez pe domeniul gamingului.