Nu prea inteleg ce ai vrut sa scrii aici, dar a iesit o mare sorcova.

Se stie deja ca ambele console ies de sarbatori 2020. Deci Octombrie/Noiembrie.

Ai denumit thread-ul "Care vor fi primele jocuri lansate pe noua generatie de console" desi nu te referi la exclusivitati. Prin simplu fapt ca ambele console sunt 100% compatibile cu current gen, nu trebuie nicio alta lansare pe noua generatie.

Cyberpunk deja au zis ca nu vor "lansa" si pe next gen, ci jocul va primi update gratuit celor care-l au deja de current gen. Desigur ca vei gasi sa cumperi jocul in magazin si de Xbox One si de Xbox Series X, doar ca sa evite haosul cu "daca am Series X si iau joc de One, imi merge?". Dar in mare, sunt sigur ca va fi acelasi lucru pe ambele, diferind doar carcasa.

Despre Square Enix am mai avut o discutie despre cum s-a interpretat gresit ce au zis ei si continui cu a ta. Avengers va primi 100% update pentru next gen day 1 sau in prima luna. In rest, tot ce o sa iasa de la ei anul viitor, va merge si pe current gen si pe next gen.

Activision vor lansa ce ne-au obisnuit pana acum. CoD, acelasi ca pe current gen, o sa vina si pe next gen. Nu va risca nimeni sa scoata jocuri exclusive next gen, cat timp le poti lansa si pe current gen. E efectiv imposibil sa vinzi mai mult de cateva sute de mii de bucati, cand poti vinde cateva milioane.

EA - clar FIFA o sa fie disponibil day 1 si pe next gen; ramane de vazut cat vor cere ei pentru acest upgrade, pentru ce care deja-l vor avea pe current gen (si da, am zis CAT si nu DACA vor cere, pentru ca sunt EA si chiar nu ma astept sa dea asa ceva gratis).
Alte jocuri noi, mai ales de magnitudinea Sims 5, nu vor lansa fara sa marketeze bine de tot cu cateva luni inainte jocul. Deci daca nu o sa fie la E3, n-o sa fie deloc anu asta.

Ubisoft - Skull and Bones cica ar fi o sansa cat de mica sa iasa prin martie la anu, dar Beyond Good and Evil 2 eu cred ca o sa iasa cel mai devreme prin 2022, desi auzisem ceva de 2023/25.
Assassins Creed vine 100% in toamna, cross platform si o sa fie cu vikingi, iar Watch Dogs o sa vina la fel, cross gen.

Rockstar...aici e tricky rau de tot. E nevoie de un nou GTA, chiar daca ei inca mulg la 5 si inca e bun. Bully nu va avea acelasi impact si in niciun caz nu va aduce acelasi profit pe termen lung. Asa ca pasul firesc ar fi sa iasa GTA VI. Iar zvonurile erau ca va veni ca launch title si console exclusive 1 luna pe PS5. Vedem.