“Cu un GPU atat de mic nu inseamna decat stagnare, inclusiv pentru PC pe care sunt portate jocurile de pe PS.“

Inainte de a face astfe de afirmații ar trebui sa ai si cateva cunoștințe la baza, noua generatie de console este foarte puternica, te asigur ca nu va tine pe loc PC-urile, ba mai mult, chiar vor avea un salt urias in grafica odată cu noile generații. Gandestete ca sunt closedbox, vei avea nevoie de un PC enorm de puternic sa ajungi la puterea noilor console, aici nu este vorba doar de GPU, este vorba de arhitecura întreaga a consolei si cum este gândită....
Gandestete ca ambele console vin pe arhitecturi noi (nici nu exista momentan pe piata).... daca erai ceva mai atent la ce a spus Cerny (stiu ca si eu m-am plictisit, insa am prins cate ceva in afara de TF), a gandit consola total diferit fata de Microsoft, sunt multe neclarități inca la adresa noii console, avem multe neștiute despre consola! Nu știm cum funcționează RT, nu știm cum funcționează acele doua c-o-procesoare separate alaturi de SSD (da, sper ca nu sunt singurul care a observat asta), plus multe altele....
Inca o data, Sony a dat-o nasol cu conferinta, aveam nevoie de demonstrații, de jocuri NexT gen!!! Si stai linistit ca nu va pierde Sony teren mult, este un colos in industria jocurilor ce a fost clădit timp de 25 de ani, iar in fiecare generatie ne-au încântat cu jocuri de calitate. Daca imi doresc ceva de la Microsoft, este sa scoata o data jocuri pe banda rulantă si de calitate! Imi este dor de un Alan Wake!