Quote Originally Posted by memwarrior View Post
Prostituatele si dansatoarele vor disparea, inlocuite de roboti sexuali si papusi bionice.
Eu sunt adeptul al efectului Lindy, iar cum asta e cea mai veche meserie, va fi si ultima care va disparea.

Acum serios, ideea topicului e tare, dar mie imi place sa le luam pe rand disecate in detalii, asa per ansamblu cred ca ne facem iluzii.
Pe scurt cum vad eu viitorul:
- Desi savantii, expertii sau academicienii lui peşte o tot dau cu inteligenta artificiala ca va inlocui joburile, eu cred ca o va face mult mai tarziu, dupa secolul asta. Nu avem "general knowledge AI", si suntem departe sa avem unul. Da, poti invata un AI sa recunoasca oameni si pisici, dar da-i o pisica verde, sa vezi ca spune ca e o broasca sau alta prostie. Progresul orizontal e de la 75% acuratete la 99% acuratete, si s-a facut, dar ambiguitatile nu sunt bune pentru calculatoare.
- VR / AR bune pentru gaming, dar cam atat, nici de vorba turism.
- frumos blockchain / Bitcoin, nu e tocmai o revolutie, atat timp cat putem face plati digitale nu ne ajuta. Ne ajuta drept garantie anti-tiranie.
- pe sectorul medical si pe clean energy va fi o miza imensa. Cine vine aici cu solutii da lovitura in mare stil.
- Space X dezvolta tehnologie spatiala, dar cred ca ajungerea pe Marte si colonizarea nu e obiectivul principal.
- Legat de roboti, traim acum automatizarea dar nu se face peste noapte. Va creste interesul in programare dar in timp ma indoiesc ca va fi la fel de popular ca scris / cititul. Vom gasi multe metode care in esenta fac aceeasi chestie ca programarea.
- Masinile nu trebuie sa fie autonome, e suficient daca sunt asistente pentru oameni cat sa previna accidente. Mor milioane de oameni anual in accidente de masina. Daca la moarte datorita saraciei sunt sceptic ca se poate rezolva, la masini sunt destul de sigur ca in secolul 21 se putea mult mai bine la capitolul siguranta.


In schimb, sunt super interesat de lucruri nu foarte populare.
- Longevitatea, in loc de medicina sa ne scape de boli nu exita o stiinta sa ne imbunatateasca lifestylul incat sa ajungem la 120 de ani? Prima consecinta, se schimba multe lucruri despre nutritie. Si nu ma refer la carne artificiala aici, cred ca vom avea un reset de la "evitati grasimile", si "micul dejun e cea mai importanta masa a zilei".
- Noi modele de housing, iar aici intra orice: case in pamant, case cu terase pe acoperis, case pe apa, case subacvatice. Desi suna bizar, fiecare are cateva avantaje.
- Nou model de transport pe distante scurte, trotineta / bicicleta are potential, dar nu e solutia tuturor problemelor. Pe distange lungi ajungi peste ocean in cateva ore, nu cred ca avem mult de inovat aici.
- Dezvoltarea unor noi domenii de stiinta alternativa. Aici e un subiect controversat, lumea inca da in cap sovieticilor ca investeau serios in asa ceva. Desi nu e nimic dovedit pe homeopatie sau bioenergie si cristale, poate vom avea surprize in viitor, fie din cele enumerate fie in alte chestii. Inainte sa aud analogii medievale eu ma gandesc ca si electricitatea poate pe vremuri era la fel, blasfemie.