Eu vad lucrurile mai degraba ca risc asimetric, cand castigi castigi, dar cand pierzi pierzi in mare stil. 95%+ pare okay sa faci imprumut dar in situatiile neprevazute nu mi-e clar ce se intampla in ala 5%. De asta intreb, nu stiu ce include si ce nu asigurarea obligatorie si daca nu sunt lucruri ascunse. La asigurari de viata, care cred ca sunt o discutie separata, mi se pare nesemnificativa suma.

O alta teorie aveam de a cumpara progresiv. De exemplu sa strang pentru o garsoniera o pot face in 2 ani +-. Dupa ce mai strang alta suma vand garsoniera si trec la un apartament de 2 camere, si tot asa. Probabil ca pentru a face asta sacrific un pic confortul si locatia.

Precizez ca acum sunt oarecum homeless, inca stau in camin studentesc dar dupa vara asta trebuie sa ma mut. Am mai stat in chirie si sincer singurul lucru pe care il apreciez e ca daca ceva nu imi convine pot sa ma mut. Am avut vecini pensionari dar niste oameni cu o rautate crunta, cand plateam intretinerea ma lua si pe mine depresia.